Het Nieuwe Diep voor de Tweede Wereldoorlog. meesterschap' vormen. Amsterdam is dan de machtigste koopmansstad van ons land die in de tweede helft van de 18e eeuw in haar beleving nog steeds 'de wereld beheerst' maar al steeds meer bedreigd wordt door het verzan den van het IJ en het ondieper wor den van de Zuiderzee en de daarin gelegen vaargeulen. Dat is waar Brandligt zich zorgen om maakt. Hij voorziet dat de scheepskamelen die de grote schepen over de het zand bij Pampus tillen het uiteindelijk niet gaan redden. Amsterdam, maar ook alle andere havens die aan de Zuider zee liggen, zal voor grote schepen onbereikbaar worden. Laurens Brandligt kiest voor die mythologische titel omdat hij het zee gebied bij Helder en Texel net zo gevaarlijk vindt als die van de straat van Messina. Ons zeegebied waar dus ook menig zeeman zijn schip en leven verliest. Hij weet als zeeman goed waar hij over schrijft. Maar hij noemt nog een tweede heel belangrijke reden voor de gekozen titel. Met zijn publicatie accepteert hij de risico's bij de te verwachten weerstand van zeer machtige tegenstanders omdat hij de uitvoering van het plan van groot nationaal belang vindt! Hij presenteert zich in zijn studie als een dienaar van het vaderland en Amsterdam in het bijzonder. Zijn advies stuurt hij daarom het eerst aan de elf burgemeesters van Amsterdam, die gezamenlijk het invloedrijke bestuursorgaan 'Amsterdams Burger- Brandligt begint zijn onderzoek in 1769 als hij op verzoek van een vriend over land naar Helder gaat. Hij ziet dat de kust hier steeds zwaarder wordt aangevallen, mede door het verval van de strandhoofden en het steeds dieper worden van het Schulpengat. Zijn eerste reactie is daarom dat er meer aan de strand- hoofden moet worden gedaan. Een paar jaar later, in maart 1775, wordt hij opnieuw met de situatie bij Helder geconfronteerd en constateert hij dat de werken ter bescherming van het Zonder dammen geen 'Nieuwe Diep' en geen 'Nieuwe Werk'. 20 WlW

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 20