Laurens Brandligt en zijn ambitieuze project voor de kop van Holland Ko Minneboo 'Een project ter verbetering der zeegaten en het vaarwater van Texel, en aanwinning van enige duizend morgen land. Want al zijn hier geen klippen en draaikolken, bij het naar binnen zeilen van het zeegat zijn er sterke stromingen die het land wegschuren en zijn er de nodige banken waarop veel schepen vergaan en veel zeelieden verdrinken'. Scylla en Charybdis, Amsterdam 4 maart 1777 'Scylla en Charybdis' is de naam van de jarenlange studie en het advies van Laurens Brandligt voor de verbetering van het zeegebied bij Helder dat door hem begin 1777 op schrift werd gesteld en samen met de daarna ver kregen reacties in 1780 als boek werd verspreid. Door de in het boek opge- nomen beschouwingen van hoor en wederhoor werd het een uitgebreid boekwerk van bijna 200 pagina's. Onder degenen die inhoudelijk op het plan van Brandligt reageerden zijn de bekende 'Helderse' opzichters van 's Lands werken Harge en Den Berger. Maar er is ook een gezamenlijke reac tie van 43 loodsen. Na de uitgifte van het boek volgt nader onderzoek en is er in 1781 definitieve besluitvorming. Volgens het Biografisch Woorden boek der Nederlanden uit 1852, dus ver na de Franse tijd en meer dan een halve eeuw later, was Laurens Brand- ligt schipper op Bremen, Hamburg en Rouaan, het huidige Rouen in Nor- mandië, gelegen aan de Seine en zeker toen één van de belangrijkste havens van Frankrijk. Naast zijn studie over het Nieuwe Diep publiceerde hij ook een studie over het IJ bij Amsterdam. Amsterdam dat toen via dat IJ, de Zuiderzee en het Marsdiep haar open verbinding met de wereldzeeën had. Scylla en Charybdis zijn in de Griekse mythologie twee zeemonsters, doch ters van twee Griekse zeegoden. Zij wonen in hun spelonk, aan weerszijde van een zee-engte, de straat van Mes sina. Scylla bedreigt de passerende schepen en in de Odyssee van Home rus verslindt zij zes metgezellen van Odysseus. Charybdis verzwelgt drie keer per dag het zeewater met de daarbij voorbijvarende schepen om alles daarna weer uit te spugen. Het verhaal is de basis van de uitdrukking 'Van Scylla in Charybdis geraken': van de ene benarde situatie in de andere terechtkomen. Plan Laurens Brandligt, 4 maart 1777. Inzet: kaartje van 't Nieuwe Diep. (Noord-Hollands Archief, NL- HlmNHA_ 560 000311G) 19

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 19