de kinderen schieten ook al hun harpoentjes uit hun kano's Uit 'Een schipbreuk en overwintering in de Poolzeeën' door J.G. Groenewoud, pagina 36. sel van de Helderse Courant. Daar ver scheen bijvoorbeeld zijn befaamd geworden pentekening 'De oude Helder onder sneeuw' (29 februari 1923). Andere bekend geworden tekeningen zijn 'De Golftreker, een op kunstdruk papier gedrukte bijlage die in december 1923 aan de lezers van de Helderse krant werd geschonken, enkele impres sies van het haringtrekken langs de Huisduiner kust en het in kleurpotlood en zwarte inkt uitgevoerde meester werkje 'Langs de dijk'. Soms paste Pinkhof in één boekje ver schillende stijlen toe, zoals in Levy's Grunwald's 'Koning Dorus en zijn blauwe Zeeridders'. Daarin worden realistische pentekeningen gecombi neerd met een sterk gestileerde afteel- ding van een boot te midden van witte golven. Behalve een aantal boekjes van Levy Grunwald illustreerde Pinkhof ook het bekende boekje van de Helderse onder wijzer W. Heeroma over 'Cornelis Dito, de held in Stormgevaar' (1925) en het boekje 'Helden der Zee' van W.F. La Lau (1923). Fraai zijn ook de tekeningen in het boekje 'Een schipbreuk en Over wintering in de Poolzeeën' - naar scheepsjournaal verhaald door J.G. Groenewoud (1932). De mij onbekende Helderse auteur heeft voor zijn verhaal gebruik gemaakt van het 'Dagverhaal van het veronge lukken van het galjootschip Harlingen in Straat-Davids - de togt van de Equi- pagie met sloepen over en langs het ijs en overwintering van dezelve in het Noordelijk gedeelte van Groenland', geschreven door Kommandeur Klaas Hoekstra van Texel. Groenewoud was er blijkbaar niet van op de hoogte dat Klaas Hoekstra op 25 januari 1788 in Den Helder geboren was als zoon van Sytze Hidzers Hoekstra, doopsgezind leraar en Neeltje Jacobs Baske, dochter van de Helderse commandeur Jacob Hendriksz Baske. Later werd Hoekstra Sr doopsgezind predikant op Texel, maar Klaas voer al als 14-jarige kajuit jongen bij de Helderse commandeur Claes Hendriksz Broertjes, een oud collega van zijn grootvader Jacob Baske. Toen hij zelf commandeur was raakte hij met zijn schip in het ijs (1826) en overwinterde bij de Eskimo's waarover hij uitvoerig verslag uitbracht. Een verslag dat door Pinkhof fraai geïl lustreerd is, ondanks het feit dat deze tekenaar bij mijn weten Groenland en zijn bewoners nooit gezien heeft. Dorus Rijkers in Parijs Toen Dorus al tegen de tachtig liep bleek uit een in Den Haag gehouden onderzoek dat hij de meest populaire man was. Hem werd een reis en verblijf in Parijs aangeboden. De oud-redder voelde daar weinig voor, maar Levy Grunwald haalde hem er toch toe over. En zo gingen Dorus en Levy in 1926 per trein naar hotel Montreal in Parijs. Over deze reis schreef Levy Grunwald een uitbundig verslag: 'Dorus Rijkers in Parijs. Episode uit de laatste levensda gen van een groot Nederlander'. Het boek (103 bladzijden) werd geïllus treerd met foto's, uitgegeven in 1930 bij N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer jr. ten behoeve van het Dorus Rijkersfonds. Het bezoek van Dorus Rijkers aan het graf van de onbekende soldaat in Parijs op 3 december 1926. Rechts Levy Grunwald. En toen werd het oorlog. De ouwe Hel der werd met de grond gelijkgemaakt, de meeste oud-redders geëvacueerd. Levy Grunwald overleefde de oorlog, zijn geloofsgenoot Leonard Pinkhof en zijn gezin werden vermoord. De Helderse reddingboot (schipper Coen Bot sr.) ging een barre tijd tege moet. Met de Egnerreeks was het gedaan. Wel verscheen direct na de oorlog het in Nieuwediep zeer populair geworden boek van Anthony van Kam pen 'Stormnest' over het leven van Adrianus IJsbrand Kuiper (1856-1951), stiefzoon van Dorus Rijkers en schipper van de reddingvlet op de dijk (Uitg. Drukkerij De Boer, 1945). Uitkeringen aan hulpbehoevende oud redders werden stilaan minder noodza kelijk door de Algemene Ouderdoms wet. Het Dorus Rijkersfonds bestaat overi gens nog steeds. Literatuur: J.T. Bremer: Leo Pinkhof (Levend Verleden, maart 1997) Roeiredders aan het Marsdiep, 1998 J.K. Schendelaar: Levy Grunwald. Wat zou er van hem geworden zijn? (Levend Verleden, dec. 1999) 10

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 10