Deutsche Dienstpost Niederlande "Dienstpoststelle Den Helder" Deel 2 Peter Fokko Poortvliet Blijkbaar heeft de hoofddirec tie DDPN in Den Haag in 1942 getracht een propagandawerkje te maken. Alle eenheden van de DDPN moesten een verslag indie nen van het wel en wee van hun eenheid. In het archief van het NIOD is geen complete "kroniek" aanwezig1. De onderstaande tekst, genummerd blz. 75-79, hier vrij vertaald, is als concept geschreven door een Duits personeelslid van de Dpst Den Helder, en behelst de Helderse situatie. "Dienstpoststelle Den Helder" "In het uiterste noorden van de pro vincie Noord Holland ligt de kleine maar belangrijke oorlogshaven Den Helder. Troepen van de Kriegsma- rine hadden zich daar direct na de wapenstilstand met Holland geïnstal leerd en beschermden het land tegen invasieplannen/pogingen van de Engelsen. Direct na het instellen van de vrachtwagendienst tussen Den Haag via Haarlem naar Den Helder werd bij de Ortskommandantur een afoaal- punt ingericht. Maar het verkeer met de talrijke marine eenheden was zo omvangrijk dat PAss Memminger 2 op 18-10-1940 de Abholstelle veranderde in een Dienstpoststelle. De dienstruim tes bevonden zich in het Paleis3 aan de Buitenhaven4, dat eerder door de Hol landse Marine gebruikt werd. Vanaf het begin was die locatie ongeschikt. Het bestond uit twee ruimtes, zeer klein en krap en bovendien lagen ze 70 m van elkaar verwijderd. Pas na twee maanden gelukte het na het vrijko men van een ruimte, de dienst in twee naast elkaar liggende ruimtes onder te brengen. Door het van maand tot maand sterk toenemende postverkeer werd het noodzakelijk, om wederom naar een andere ruimte uit te kijken. Door de Seekommandant Nordholland werden drie ruimtes in het voormalige Machinelaboratorium ter beschikking gesteld. Nadat deze gereed gemaakt waren, werden de nieuwe ruimtes op 4 juni 1941 betrokken. Zij zijn groot en ze voldoen aan alle wensen, de algehele indruk is vriendelijk. Daar in Den Helder door de vele lucht aanvallen het grootste gedeelte van de bevolking de stad moest verlaten was het niet mogelijk om personeel bij particulieren onder te brengen. Zij werden daarom in door de Wehrmacht in gebruik genomen gebouwen onder gebracht. Daar de Wehrmacht de door het personeel gebruikte onderkomens zelf nodig had, werd in opdracht van de heer PAm Warning 5een personeels- pension ingericht, dat op 1 september 1941 betrokken werd. Het pension is zo huiselijk mogelijk ingericht, zodat het personeel het ver-van-huis zijn beter verdraagt. Deze maatregel werd door het personeel dankbaar gewaardeerd. Door de luchtaanvallen, die vooral van oktober 1940 tot mei 1941 bijna elke nacht en ook bij daglicht voorkwamen, werden de werkzaamheden vaak ver stoord. Later werd het vliegveld meer gebruikt en de luchtaanvallen werden minder. Opgemerkt moet worden dat de Wehrmacht steeds vier tot zes sol daten beschikbaar stelde bij de DDPN Den Helder. Het werk van deze kame raden was doorgaans zeer goed. De zware, koude winter 1941/1942 zorgde ook voor de Dienstpoststelle Den Helder voor veel ongemak. Gedurende de zwaarste koude in de maand januari bevroren en sprongen de verwarmings buizen. In de werkruimtes was het af en toe zo koud dat het personeel met jas en handschoenen aan werkte. Door het overal springen van de waterleidingen kwam de werkruimte blank te staan. De uitgebreide herstelwerkzaamheden kost ten veel tijd. Ondanks dat gelukte het Sabelexercitie door de adelborsten in 1930 op het 'bokkeveldje' voor de ingang van het Machinelaboratorium waarvan de naam op de gevel helaas slecht te lezen is. 6

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 6