4* met die van minerale wol en daar naast is zeewier een hernieuwbare grondstof. Het kan zonder moeite gekweekt worden in zee en heeft een zogenaamde negatieve voetafdruk. Dat houdt in dat de plantjes CO2 opnemen en zo de lucht schoner maken. Ook is zeewier zeer brandvei lig. Bij het naar beneden halen heb ben de werklieden in een laag zeewier van bijna anderhalve meter hoog gestaan. Twee stuks 30-kuubcontainers vol was er nodig geweest voor de afvoer naar Wieringen waar het verwerkt is in een zeewierdijk. De oude raamkozijnen zijn niet vervangen. De slechte delen, vooral aan de onderkant, zijn verwijderd en nieuwe stukken van een verduur zaamde houtsoort (Accoya) zijn aan gebracht en zodanig bewerkt dat ze één geheel zijn gaan vormen met het oude deel. Mensen anno 2016 zijn gemiddeld langer dan uit 1905. De hane(n)bal- ken of trekplaten zijn om die reden aangepast en van 1.80 meter omhoog gebracht naar 2.10 meter. De omhoog gebrachte hane(n)balken zijn met deuvels op dezelfde manier vastge maakt zoals bij de bouw in 1905. De hijsbalk aan de buitenzijde van de oude school (nu niet meer als zodanig geschikt) is weer in al zijn glorie te bewonderen. Bij de bouw kwam men de restanten van deze balk tegen. Aan de buitenzijde was deze in zijn geheel verdwenen. Oude foto's van de Hel- derse Historische Vereniging (HHV) boden de oplossing voor een fraai herstel. De bodemwarmtewisselaar is de bij zondere verwarming van het gebouw. Een speciaal hiervoor bestemde machine boorde stukken buis van elk drie meter lang de grond in. Op deze buis schroefde men weer een stuk buis totdat op de warme aardlagen de vereiste diepte was bereikt (150 meter diep gemiddeld). In de buis werd een dubbel gevouwen polyethyleen slang aangebracht. De buizen werden daarna weer uit de grond gehaald voor de volgende toepassing. Vanuit de grond werd via een gesloten systeem 12 gra den warm water, aangevuld met anti vries, omhoog gepompt en afgegeven aan een warmtepomp. Alle vloeren zijn voorzien van vloerverwarming. In de bibliotheek kom je dan ook (bijna) geen radiatoren tegen. Ontworpen door Drost Van Veen, een architectenbureau uit Rotterdam, is om het oude gebouw een hyper moderne bibliotheek gebouwd. Boe ken zijn zwaar en dat kan het oude gebouw niet dragen. Nieuwe tech nieken zijn toegepast bij het innemen en uitlenen van boeken. De boeken zijn ondergebracht in sfeervolle in Polen gemaakte kasten. Sfeervol ook vanwege de vele hoekjes, een gezellig leescafé, luxe zitjes en het werkelijk fraaie uitzicht over de oude Rijkswerf, Beatrixstraat en andere delen van de stad. Het interieur is een ontwerp van MARS Interieurarchitecten eveneens uit Rotterdam. Een Historisch Centrum is deel gaan uitmaken van de nieuwe bibliotheek. Men kan daar terecht voor informatie over de historie van de stad en genea logische hulp bij het opzetten van een stamboom. Bij binnenkomst via de twee grote deuren aan de voorkant van de biblio theek kun je niet voorbijgaan aan de imposante eikenhouten trap met het kunstwerk 'Hoop' van Rudi van de Wint. De in 2006 overleden kun stenaar had jarenlang een atelier in het voormalige schoolgebouw. Het kunstwerk is een schaalmodel van 4,5 meter hoog en gemaakt van corten- staal. Het origineel is 22 meter hoog en staat in Maasdonk. Bijzonder voor mij was de plaatsing van het kunstwerk. Vanaf de aan- Het trappenhuis van School 7 met het imposante kunstwerk 'Hoop' van Rudi van de Wint. hangwagen waar het kunstwerk op lag tot het ontsteken van de ledlamp, heb ik de gehele procedure kunnen volgen en fotograferen. Veel indruk maakte het dat acht man, waaronder enkelen van slopersbedrijf Oosterbeek, het bijna 700 kilo zware kunstwerk zeer gedisciplineerd en in cadans op de grote trap omhoog brachten! Er valt best nog meer te vertellen over de nieuwe bibliotheek 'School 7' welke op 21 mei 2016 feestelijk werd geopend door burgemeester Koen Schuiling. Ga zeker een keer kijken en oordeel zelf. In het leescafé 'Con Libros' heb ben ze lekkere koffie! Bron: - Verbale informatie van Marco van Stenis, Projectleider Woningstichting Den Helder bij de bouw van School 7. - Website Woningstichting Den Helder. Opmerking: - In het afgelopen jaar zijn alle door mij gemaakte foto's geschonken aan de beeldbank van de HHV. 5

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 5