lokalen door de Ambachtsschool voor theoretische vakken (tot 1955), de Zeevaartschool en de Visserijschool gebruikt als dépendance. werden gesaneerd. Het schoolbord is daarna weer in oude glorie hersteld en staat in de ruimte waar de Helderse Volksuniversiteit zijn cursussen geeft. De leiding van de 'Kweekschool' ver zocht het gebouw in 1957 tijdelijk te mogen gebruiken, waartoe door het gemeentebestuur de nodige aanpas singen werden uitgevoerd. Nadat de 'Kweekschool' in de eerste helft van de jaren zestig weer vertrokken was, kwamen delen van het gebouw in gebruik bij uiteenlopende instellingen en verenigingen. Zo ook de Helderse Kunstliga waar veel kunstenaars er hun atelier hadden gevestigd. Onder andere Rudi van de Wint had er zijn atelier. Evenzo was in de school het filmhuis Zevenskoop gevestigd waar voor een klein publiek vaak bijzondere films werden vertoond. Vóór aanvang van de verbouwing zijn de illegale bewoners, lees hout worm, boktor en papiervisjes met een bestrijdingsmiddel verwijderd. Voor Literatuur, thrillers en vanuit de crapauds een fraai uitzicht op de Beatrixstraat. het gewenste resultaat is het gehele gebouw afgeplakt. Deze procedure is herhaald vanwege de larven die net uit hun ei waren gekropen. Na het verlenen van de sloopvergun ning werd gestart met de asbestsane ring van School 7. Diverse leidingen waren asbesthoudend maar ook grote delen van plafonds en zelfs het oude schoolbord, dat nog in de school stond, Uit de natuurtoets blijkt dat het gebouw de verblijfplaats was van de gewone dwergvleermuis (Pipistrellus pipistrellus), ruige dwergvleermuis (Pipistrellus nathusii), de huismus (Passer domesticus) en de gierzwaluw (Apus apus). Voor de vogels moet de bouw- en sloopwerkzaamheden worden gezien als een verstorende activiteit. Het was daarom belangrijk dat deze werk zaamheden buiten het vogelbroedsei- zoen uitgevoerd werden. Bij renovatie en nieuwbouw is voor de terugkeer rekening gehouden met het creëren van kunstmatige verblijfplaatsen zoals vleermuisstenen, -kasten, vogelvides en gierzwaluwpannen. Een gespecialiseerd bedrijf heeft met een 3D-scanner het oude gebouw digi taal tot op de halve millimeter nauw keurig gescand en zo de oude school in beeld gebracht. Wanneer er gemeten wordt met laserscanners, wordt het object gevangen in een wolk van meetpun ten die uit miljar den coördinaten bestaat. Steeds vaker worden er 3D metingen ver richt, waardoor een groot gedeelte van het tekenwerk achterwege kan blijven. Voordat de 3D meting zou plaatsvin den moest eerst nog aan de achterzijde van het gebouw het aanwezige klimop worden verwijderd. Ook de vormen hiervan zou je op een tekening terug kunnen vinden. Oude en nieuwe technieken zijn in het oude gebouw zichtbaar en onzichtbaar gemaakt. Na de verwij dering van het klimop werd duidelijk hoe desastreus deze begroeiing kan zijn. Scheuren in de muren werden zichtbaar. In de filosofie van de ver bouwing werden ze gezien als esthe tisch (niet gerepareerd) en construc tieve (wel gerepareerd). Hier werd de voeg verwijderd en een op lengte gemaakte 'wokkel' in de verwijderde voeg met speciale lijm aangebracht. Daarna werd de voeg weer dichtge maakt met voegspecie. Een wokkel is een stuk betonijzer met ribbels. Het gebouw is inpandig tot de grond toe afgebroken. Tot op het zand wel te verstaan. Een nieuwe heipalenfunde- ring werd aangebracht door in delen stalen buispalen de grond in te boren. Om te voorkomen dat er grond in de buis werd gedrukt was er aan de onderkant een voetplaat aangebracht. Vervolgens wordt er een nieuw deel aan vast gelast. Nadat de gewenste lengte was bereikt werd de buis voor zien van wapening en volgestort met beton. Voor stevigheid en stabiliteit werd een geheel stalen constructie aange bracht. Op deze stalen constructie rusten onder andere de kantoren, klaslokalen en 'Zaal 7'. De staalcon structie werd via het dak naar binnen gehesen. Diverse plafonds waren betimmerd met een soort zachtboard. Na verwij dering kwam er tussen de balkenlaag een enorme hoeveelheid zeewier tevoorschijn. Zeewier wordt al meer dan 150 jaar gebruikt als bouw- en isolatiemateriaal en is daarom vaak terug te vinden in monumentale pan den. In het noorden van Nederland was het populair materiaal omdat het in grote hoeveelheden aanspoelde aan de kust van de Noordzee. Ook vandaag de dag nog kan het worden toegepast als gevel- en spouwisolatie materiaal. De isolatiewaarde blijkt vergelijkbaar 4

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 4