School 7 bibliotheek Ger Lemson Het afgelopen jaar heb ik het voorrecht gehad, gewapend met fototoestel, rond te mogen worden geleid door Marco van Stenis, een van de projectleiders bij de bouw van School 7. Thans een werkelijk prachtig gebouw op de hoek van de West- en Zuidstraat van Den Helder. Gedurende die periode heb ik de enorme verandering mee kunnen maken van de oude School 7 tot wat het nu is. Het was niet zo maar plaatjes schie ten. Marco wees mij op de oude gebruikte bouwtechnieken. Zo tus sendoor een praatje maken met de vaklieden, die graag vertelden dat ze met veel plezier hun kennis op hun vakgebied wilden tonen. Zo ontstond er een andere manier van kijken en fotograferen. De school, gebouwd in 1905 voor de somma van 27.363,-- was een ontwerp van de stadsarchitect R. Kas- telijn. De bouw werd na aanbesteding gegund aan de gebroeders Van Os. Op de kavel verrees, waar toentertijd School nr. 5 stond, een geheel nieuw gebouw dat moest voldoen aan de voorschriften welke gebruikelijk waren aan het begin van de twintig- 'Levend verleden'. De bibliotheek in de voormalige School 7 aan de Weststraat met nieuwe aanbouw. (Foto's: Ger Lemson) ste eeuw. Het moest een school met twaalf klassen zijn. Twee bouwlagen met elk zes lokalen plus een kap. Wat verrees was een vrijwel geheel sym metrisch gebouw met drie vleugels en een speelplaats. Op enig moment is, wat aan de West straat als school in gebruik bleef, 'School nummer 14' gaan heten (en weer later omgedoopt tot 'nummer 7'). Naar aanleiding van de Lager Onderwijswet van 1920 werd nr. 14 in 1921 met een zevende lokaal uitgebreid. Tegelijkertijd realiseerde men aanpassingen volgens de eisen van een Koninklijk Besluit uit 1912. School nr. 14 bleef tot eind 1956 in gebruik als lagere school. Toen ver trokken veel leerlingen vooral naar de Thorbeckeschool. Het gebouw werd na enkele jaren gesplitst. Op het achter terrein aan de Keizersgracht vestigde zich een lagere school voor bijzonder onderwijs, de Rehobotschool genaamd. De Reho- bothschool vertrok en de gebouwen kwamen weer in gemeentehanden. Gedurende enige jaren werden de Begane grond met displaytafels en boeken over lichaam, gezondheid, Kinderhoek met muziektrap. eten, drinken, hobby's en grote letterboeken. 3

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 3