van vaste herkenningspunten belang rijk was voor de scheepvaart blijkt uit het onderhoud van kerktorens. Zo is bijvoorbeeld bekend dat er kerk torens op Texel door het rijk werden onderhouden om instandhouding van de torens te waarborgen. Door de ontwikkeling van de scheepvaart om ook 's nachts veilig te kunnen varen en door de komst van bakenverlich ting langs de kust verloren de kapen hun functies. In september 1876 werd kaap Ruigebeen afgebroken, dat was in de periode dat in de onmiddellijke nabijheid de huidige vuurtoren werd gebouwd. De vuurtoren nam hierbij de taak over van kaap Ruigebeen, want de 57 meter hoge toren was niet alleen lichttoren en uitkijkpost, het was ook een baken. Ruim dertig jaar later werd in 1911ook de Schouten kaap afgebroken, het laatste houten baken waarop de zeevaart eeuwen lang navigeerde. Herbouw? De kapen hebben hun prominente betekenis verloren. Ze maken geen deel meer uit van het nautisch verle den. Door de komst van de radarna- vigatie verdwenen de meeste van deze karakteristieke bouwwerken langs de Nederlandse kust. Maar het is verheu gend dat de kapen tegenwoordig als cultuurhistorische objecten worden gezien. Op Terschelling zijn er plan nen om de kaap van het Seinpaalduin weer op te richten. En er zijn plannen om op Urk de Kaap van Urk te her bouwen. Wellicht dat er ook moge lijkheden komen om nabij Kaaphoofd of te Huisduinen een houtenbaken te herbouwen? Want dat zou de mari tieme historie van onze kust op een bijzondere wijze vergroten. Bronnen: Ernst Brinck, handschriften, Streekarchivariaat noordwest Veluwe. Nationaal Archief, 2.12.25 - inventaris 69 (1817-1825) bouw en herstel kapen. Nieuwediep en Instituut (1929) Q.X. Johannes Pieter Muller. Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder (1958) A. Korff. Langs de Noordzee, De speelwagen (1950), Mr. J. Belonje. Verenigingsblad de Vuurboet, Peter Kouwenhoven (Nederlandse Vuurtoren Vereniging). Diverse jaargangen Helderse Couranten. De Schoutenkaap boven op het duin, gezien vanaf de dijk bij Huisduinen in circa het jaar 1900. 32

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 32