Huisduinen getekend door P A. Beretta in circa 1840. Op de voorgrond Kaap Ruigebeen, geheel links staat de Schoutenkaap op een hoog duin. Rechts fort Kijkduin met boven op het fort het stenen vuurtorentje dat in 1878 werd gesloopt. De afgebeelde kerk staat op exact dezelfde locatie als het huidige Huisduinerkerkje. (Noord-Hollands Archief, NL_HlmNHA_359_002423_M) werden door de Ontvanger-Generaal aangesteld en stonden onder gezag van de paalmeesteren die toezicht hadden over een bepaald gebied. Het onderhoud aan kapen en betonning werd verricht onder leiding van de tonneman, hij werd door de paal- meesteren aangesteld. De tonneman was in dienst van de stad Enkhuizen voor een salaris van 600, - per jaar, de tonnenboet lag aan het Nieuwe- diep. Indien het ontvangen paalgeld ontoereikend was werd het tekort door het belanghebbende kustdorp bijgelegd. Dit verklaart waarschijn lijk de naam Schoutenkaap van de kaap achter Huisduinen (Duinweg). Deze kaap werd vermoedelijk ooit door het dorpsbestuur, de schout en schepenen, gebouwd of onderhou den. In 1795 gingen de Amsterdamse taken over naar het Departement van Marine. De stad Enkhuizen heeft het recht behouden tot 1850, in dat jaar werden de taken door het Rijk voor het bedrag van 250.000 afgekocht. Vervolgens onderhield het Depar tement van Marine de betonning en de bakens tot de Rijkswaterstaat het beheer en onderhoud in 1980 over nam. Er zijn vele reisverhalen geschreven over de thuisvaart naar Den Helder. Ook Johannes Pieter Muller beschreef in zijn autobiografisch boek: "Nieu- wediep en Instituut" (1929) zo 'n thuiskomst van een marine reis, waarbij de stuurlui op de bakens navigeerde: "Maar onverschillig of men uit Oost- of West-Indië, dan wel van Kaapstad of Rio de Janeiro terugkwam, aan stuurboord heeft men gaandeweg een streepje duinen in zicht gekregen met, als het helder zicht is hier en daar een kerktorentje. En meer en meer naderen we de voor het zeegat vissende botters en bla zers, die meer om de West buiten de beruchte gronden van de Haaks voe ren. Wat later verkennen we de kapen. En daarna zien we al gauw een paar huisjes van het dorpje Huisduinen en ook de Schoutenkaap". In 1825 stonden er drie kapen nabij Huisduinen; kaap Ruigebeen, de Schoutenkaap en er stond een kaap ten zuiden van fort Kijkduin. Verder is bekend dat er in de jaren 1840 een metershoge cilindervormige houten kaap iets ten noorden van Kijkduin nabij de dijk stond, genaamd de Oude Vuurboet. In die periode stonden er ook lokale herkenningspunten op zeekaarten getekend die men vanuit bepaalde vaarposities met een kaap in lijn moest houden om veilig de zeegaten te bevaren. Dat waren van Huisduinen de meelmolen, de kerk en batterij Kijkduin. En van Den Helder waren dat de westkant van de grote batterij Kaaphoofd, de houtzaag molen op het Molenplein, de Petrus en Pauluskerk, de grote mast van het Wachtschip in de haven en het raadhuistorentje aan het Dijkje in de Ouwe Helder. Dat de instandhouding 31

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 31