De ingang van het Marsdiep met links de drie kapen op Texel en rechts de twee kapen ten noorden van Huisduinen, midden boven ligt het eiland Wieringen. (Detailkaart van Jan van Scorel uit 1553, Nationaal Archief Den Haag) hoog. De Harderwijker Ernst Brinck (1582-1649), hij was onder andere secretaris van de Nederlandse consul te Constantinopel (Istanbul), vond het zo imponerend dat hij de kapen beschreef. Waarschijnlijk in circa 1612 in afwachting van een goede zeilwind aan boord van een schip op de rede van het Marsdiep noteerde hij dat de kapen hoger zijn dan menig kerktoren en er hing daarbij ook nog een vlag bovenop: "Te Husduynen staen oeck 2 baken. Hiernae moeten sich die schepen regulieren, die de gaten willen uytlopen, deze baken syn well veel hoger als menige ker- cktoren, van grootte lange masten opgericht ende naerboven met twee dwershouten aen malcanderen vast. Bove syn 2 vleugels van houten spar ren an malcanderen geslagen, opwerts scherp gaende, syn seer breet, op dat men daerdoor de baecken beter soude zien, ende noch boven op het hoogste staet een Jerusalemscruys van hout ende met een vlagge" Met het Jerusa- lemscruys bedoelde Ernst Brinck de vorm het Kruis van Jeruzalem. Het is een van de vele wijzen waarop een kruis wordt afgebeeld. Dat de vorm van een kruis op het baken stond had geen religieuze betekenis. In de achttiende eeuw staan er in het jaar 1715 drie kapen, namelijk de Schoutenkaap, een kaap nabij de huidige vuurtoren en een kaap in het Noordduijn, dat was een gebied tussen Kaaphoofd en het dorp (Den) Helder. In het jaar 1722 is er de Schoutenkaap, de kaap nabij de huidige vuurtoren wordt dan de Wes terse kaap genoemd en de kaap in het Noordduin heet dan kaap Noord Duijne. In 1749 wordt de kaap ter hoogte van de huidige vuurtoren kaap Ruigebeen genoemd, richting Kaap- hoofd staat een kaap genaamd de Kleijne kaap, ook kaap Noord Duijne is dan nog in gebruik. En tot slot in 1775 staan er drie kapen, te weten: 29

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 29