2016 f 2016, het jaar van het boek. Boeken, ik herinner mij meteen Aad Rietveld. De leraar die geen geschiedenis maar Nederlands gaf, maar vermoedelijk toen wel de meeste invloed op mij heeft gehad. Hij was een echte vertel ler. In talen was ik niet goed, noch in de drie moderne talen, noch in Nederlands. Ik had liever les in wis- en natuurkunde. Voorlezen, en zelfs zingen, dat kon Rietveld als de beste. Hoewel ik dat laatste pas veel later te horen kreeg. Bij Nederlands hoorde ook het hou den van spreekbeurten. Dat opende opnieuw historische deuren. Mijn eerste spreekbeurt ging namelijk over de geschiedenis van Den Hel der. Door uitgeverij 'De Mijlpaal' in Hilversum was in 1960 het boek "Den Helder, stad van mijn dro men" van G.H. van Heusden uitge bracht. Gelukkig had mijn vader dat boek meteen gekocht. Wat was er niet mooier, en misschien ook wel niet makkelijker om, op basis van dat boek, een spreekbeurt over de geschiedenis van Den Helder te hou den. Wat ik mij daarbij realiseerde was dat de meeste van mijn klasgeno ten niet van Helderse a&omst waren. Erg veel betrokkenheid met Den Hel der hadden sommigen dan ook niet. Als jochie uit de Pilo begreep ik al snel dat die werkelijkheid ook bij Den Helder hoort. Met de spreekbeurt vertelde ik voor het eerst over de Helderse geschiedenis. Ik kreeg van Aad Rietveld een ruime voldoende. Haalde daarmee mijn gemiddelde voor Nederlands lekker op. Waar onze onbekende geschiedenis toen in ieder geval al niet goed voor was. Wat mooi dat er tegenwoordig in School 7 zoveel boeken over de geschiedenis van Den Helder staan. 21

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 21