De hal na de verbouwing in 1926 van het weeshuis (uit 1850) tot raadhuis. dat dan? Op het stichtingsbord in de speeltuin in de Visstraat werd de naam van mijn vader met slechts één O ver meld. Was onze naam dan met één O, en niet met twee O's? Meer dan genoeg vragen voor een kind. Maar ja, je gaat spelen, en vergeet weer snel. Pas later, als je op veel vragen geen antwoord meer kunt krijgen, begint meestal pas de echte verdwaaltocht naar het ver leden. Op het gemeentelijk Lyceum werd mijn belangstelling voor geschiede nis opnieuw gewekt. Wat konden die 'oude' geschiedenisleraren toch fantastisch vertellen. Ik herinner mij Wvan Koldam, de conrector, die ver telde over de oude Griekse geschiede nis, goden en geleerden, en vooral de mythen en sagen. Het maakte indruk en werd daarna ver weg in het geheu gen opgeslagen. En dan, heel veel jaren later, kom je in de geschiedenis van Den Helder in aanraking met Scylla en Charybdis. Scylla en Charybdis, in de Griekse mythologie twee zeemonsters, doch ters van twee Griekse zeegoden, van respectievelijk Phorkys en Poseidon. Zij wonen in hun spelonk, elk aan een Na het afóranden van het dak werd het voormalige raadhuis in 2007 volledig gerenoveerd en is daarmee opnieuw een mooi stuk erfgoed aan de Kerkgracht. kant van een zee-engte (vermoedelijk de straat van Messina). Scylla bedreigt de passerende schepen en in de Odys see van Homerus verslindt zij zes metgezellen van Odysseus. Charybdis verzwelgt drie keer per dag het zee water met de daarbij voorbijvarende schepen om alles daarna weer uit te spugen. Het verhaal is de basis van de uitdrukking 'Van Scylla in Charybdis geraken': van de ene benarde situatie in de andere terechtkomen. Wat hebben Scylla en Charybdis met Den Helder te maken? Eigenlijk wel jammer om te ontdek ken dat steeds minder mensen weten dat het verhaal als vergelijking is gebruikt voor ons Marsdiep. Terwijl het toch heel bijzonder is dat Laurens Brandligt die zeemonsters in de 18e eeuw als startpunt bij zijn studie gebruikte. In zijn advies die de aanzet heeft gegeven tot de daadwerkelijke aanleg van 's lands veilige ligplaats 'Het Nieuwe Diep'. Ik moet dat toch nog eens wat verder uitwerken. Brandligt is volgens mij namelijk veel belangrijker geweest voor Den Helder en de kop van Holland dan wie ook. Belangrijker dan Napoleon. Maar ja, die verkoopt wellicht wat beter. Hoewel, zouden er daardoor al meer Fransen naar Den Helder komen? Ik hoor toch meestal Duits. En die buren komen toch echt in de eerste plaats voor onze Helder(s)e frisse luchten, de zee en het strand. Zelfs in 'Levend Verleden' is in alle jaren geen aandacht aan Laurens Brandligt besteed. Wat een geluk dat wij nog wel een brug met zijn naam hebben, de vaste brug die op 16 januari 1968 officieel in gebruik is genomen, maar waarbij helaas wel de 'hogere' scheepvaart in de Helderse grachten definitief onmogelijk is geworden. Wel een paradox. De brug die scheepvaart door de grachten feitelijk onmogelijk maakt krijgt de naam van de bedenker van thuisha ven Nieuwediep. En, ook die brug is vrijwel onbekend. 20

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 20