DÖDÜ5 RUKER5 VER DWALEN IX Ko Minneboo 'Pa, gaan we weg, ik vind het hier saai'. 'Ma, waarom vind je die geschiedenis van Den Helder zo bijzonder?' Vragen van twee jonge kinderen op een regenachtige dag in het centrum van Den Helder. Het waren geen kleinkinderen van mij, hoewel dat wel zo had kunnen zijn. We raakten aan de praat. De ouders waren op zoek naar infor matie en boeken over Den Helder. In dit jaar van het boek mag de HHV en ons erelid Jan Bremer met zijn vele publicaties dan natuurlijk best genoemd worden. Uiteraard vertel ik dan om met dat slechte weer naar School 7, het Red dingmuseum, Fort Kijkduin, of naar het Marinemuseum te gaan. Voor de jeugd is in Den Helder ongelooflijk veel te bezoeken. Meestal adviseer ik trouwens om eerst naar Kaaphoofd te gaan, om te gaan kijken naar dat bijzondere natuurgeweld dat zo goed zichtbaar is vanaf de parkeerplaats boven op de dijk. Naar die zo unieke plek van Helder en Huisduinen waar de zee meer dan veertig meter diep is, en eb en vloed met elkaar in conflict komen. Wat zou de kop van Holland toch zonder onze machtige Helderse zeewering zijn. De ouders en hun kinderen, die na een korte vakantie op Texel een dagje Den Helder wilden doen, beslisten meteen om hier een paar dagen langer te blijven! Wat is het leuk om je tegelijkertijd te reali seren dat sommige vragen nooit echt zullen veranderen. En de antwoorden ook niet. Waarom zal je als kind je verdiepen in het verleden. Wat een gezeur. Maar waarom doen (veel) ouderen dat dan wel? Maar vooral, hoe krijg je belangstelling van jonge en oudere kinderen? Door een boek? Bij mij werd de belangstelling voor onze geschiedenis al op vrij jonge leeftijd gewekt. In een laatje van het bureau van mijn vader lag een oud boekje over Dorus Rijkers. Het boekje, geschreven door Tjeerd Adema, was in 1928 uitgebracht door uitgever Egner uit Helder. Kostprijs 90 cent. Geen cent van de Euro, maar nog van de gulden. Kwam de belang stelling omdat het boekje in een oud bureau met veel geheimzinnige laatjes lag? Zou eigenlijk best kunnen. Want het was best heel spannend om als kind in al die laatjes te snuffelen. Het bureau was nog van de vader van mijn vader, de opa die ik nooit gekend heb. Helaas veel te jong, in 1937, op 51 jarige leeftijd gestorven. De opa die samen met zijn partner Walboom het weeshuis op de Kerkgracht tot raadhuis had verbouwd. Dat vond je als klein kind natuurlijk wel heel bijzonder. Achter in het boekje zat een lijst met de reddingen van Dorus Rijkers. Helaas is die lijst later zoek geraakt. Een handgeschreven kopie die ik toen als kind gemaakt heb, heb ik nog steeds. Gelukkig heeft de HHV ook de complete lijst van zijn reddin gen. Het boekje heb ik na het overlij den van mijn vader in 1991 van mijn jongste zus in mijn bezit gekregen, onder het motto: broer, jij vind dat vast wel leuk en bijzonder. Eigenlijk weet ik niet echt meer wie of wat ik in mijn lagere schooltijd het meest bijzonder vond. Door het boekje vroeg ik mij wel steeds meer af, hoe het nu eigenlijk zit met al die roeired- ders, met Dorus Rijkers (1847-1928) en vooral Jan Minneboo (1843-1896). Was Jan Minneboo, die o.a. drie keer als roeier met Dorus meeging bij de Renown reddingen in 1887, nu wel of geen familie, en was hij vroeger ook een bekende roeiredder? Jan bleek veel later inderdaad zowel familie als Het boekje uit 1928 over Dorus Rijkers. 'Opa' Theodorus Minneboo (1886-1937). een bekende roeiredder te zijn. In de tekst bij een oude foto ontdekte ik dat Anthony van Kampen (1911-1991) het over de familie Minneboo als één van de vele Helderse families met meer dere roeiredders had. Maar wie waren TJEERD ADEMA DL. El LDEDSCHE MEN5CIÜLNDEDDEK 19

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 19