met zijn Vijfsprong is toen door ver kaveling ontstaan. Henk Schoorl heeft deze verkaveling verder uitgewerkt en de positie van Huisduinen inzichtelijk gemaakt in zijn magistrale werk: 'Zes honderd jaar water en land'5 In het archief van Jan T. Bremer kwam de auteur een kaartje van Henk Schoorl tegen. Hij heeft deze kaart gerestaureerd. De a&eelding geeft een inzicht waar het Gaatje en het Gadt lagen. Nadat Le Maire in 1599 - 1600 het zwin had laten sluiten door een afsluitdijk verzandde en groeide het gebied dicht. De naam ''t Gadt' en 'het Gaatje' werden in de loop van de tijd samengevoegd tot 'Het Gaatje'. Het water van het 'Het Gaatje' en 'Het Gadt' werden na afsluiting afgevoerd door een sloot. Deze Harmsloot heeft nog ruim anderhalve eeuw zijn water geloosd op een zwin dat op zijn beurt het water in het Nieuwediep kwijt raakte. Een gedeelte van dat zwin werd later de plek waar het kanaal tussen de Steengracht en de Fabrieksgracht lag. De gebroeders Janssen begrepen rond 1850 heel goed dat je daar niet kon bouwen. De latere vervuiling van de Visbuurt door onder andere de gasfabriek volgde de ondergrondse waterstromen van dit zwin en de ver zakkende kademuur aan de Buiten haven was het gevolg van een gebrek aan historische kennis bij de bouwers omtrent de loop van datzelfde zwin. De Harmsloot werd in de loop van de tijd steeds korter en eindigde tenslotte bij de boerderij 'Vrede en Vrijheid' in 1830 aan de Strooweg. Het Gaatje is rond 1992 nog enige tijd op het strand zichtbaar geweest. Op strand kwam een dikke laag veen bloot te liggen. Latere zandsuppleties hebben dat veen weer bedekt.6 Noten 1 Documentnummer a10.02663 in de Formalisatie ontbrekende brondocumenten BAG 2 Zeshonderd jaar water en land. H. Schoorl, 1972 3 Oude kaarten en de geschiedenis van het voormalige eiland Huisduinen, J. Westenberg, 1961 4 J. T. Bremer, o.a. blz. 28 en 35 5 H. Schoorl, 1972. Blz. 94 en verder 6 A. J. van Bennekom: Het ontstaan van de Grafelijkheidsduinen. Levend Verleden: 1 september 1993 blz. 15 e.v. In dit artikel staat een zeer fraaie kaart van de Grafelijkheidsduinen van de hand van H. Hobbelink. Na een paar honderd jaar is het veen van 'Het Gaatje' weer even zichtbaar op het strand. Zandsuppleties zullen het veen weer bedekken. De kaart van het eiland Huisduinen met Ooghduinen (1600) geprojecteerd over de kaart van Den Helder (1970). 1- 't Gaatje; 2- Het Gadt met nu Nieuw Den Helder; 3- Zwin dat het water van de Harmsloot afvoerde en enige tijd de plek was waar het kanaal tussen de Steengracht en de Fabrieksgracht lag. 18 r5 VLIEGKAMP „DE K00Y2

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 18