Huisduinen door middel van een rij wielpad met de omgeving van de Don kere Duinen zou worden verbonden, hebben wij den Directeur van Gemeen tewerken uitgenoodigd dienovereen komstig een plan te ontwerpen. Volgens dat plan, dat voor U bij de stukken ter inzage ligt en waarmede wij ons zeer wel kunnen vereenigen, zullen de paden een totale lengte ver krijgen van pl.m. 5.5 km en op dezelfde wijze als is geschied met het bestaande rijwielpad nabij den Strooweg over een breedte van 2.5 meter van een tegel bestrating worden voorzien, terwijl de totale breedte, met inbegrip van de bermen dus, 5 meter zal bedragen. De paden zijn deels nieuw, deels op bestaande plaggenpaden geprojecteerd. Zij zullen op twee punten, t. w. nabij den Strooweg en nabij het zeestrand, aansluiten op het bestaande rijwiel pad. De kosten, met inbegrip van die wegens de te maken hekafscheidingen, worden op f40.000 geraamd. Waar komt de naam Gaatjesweg vandaan? Bij eerste navraag over de achter grond van de wat vreemde naam 'Gaatjesweg' kwamen de antwoorden duidelijk overeen: het was een slecht onderhouden weg vol met gaten. Gelukkig was er een ook een duidelijk interessanter antwoord. De kaart uit 1599 van Gerrit Dirckz Langedijk is één van de eerste kaar ten die een goed beeld geeft van het toenmalige Huisduinen. Deze kaart is door veel onderzoekers gebruikt bij hun historisch onderzoek. Henk Schoorl, Jan T. Bremer, Rens Schen- delaar, A. J. van Bennekom en ande ren nemen deze kaart regelmatig als uitgangspunt voor een onderzoek. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat vooral de studie 'Zeshonderd jaar water en land' van Henk Schoorl2 een geweldig inzicht geeft in de ont wikkeling van de Noordkop. Samen met het boek 'Husidina' geven ze een fantastisch beeld van het vroege Huis duinen. De kaart is zo bijzonder omdat het niet alleen de feitelijke situatie in 1599 weergeeft, maar het laat ook o.a. het moment zien dat het eiland Huisduinen en het eiland Ooghdui- nen (nu: Donkere Duinen) aan de Noordzeekant aan elkaar vast groeien. De doorgang van west naar oost is definitief afgesloten. Deze afsluiting was volgens de reconstructies van onderzoeker J. Westenberg al in 15503 voltooid. Op een kaart uit 1599 van Gerrit Dir ckz Langedijk zijn 'het Gadt' en 'het Gaatje' uitstekend te zien. De kaart van 1599 die in zijn geheel is afgedrukt in 'Husidina'4 geeft een beeld van Huisduinen en Den Helder dat ook nu nog is te herkennen. Het stratenplan van ons huidige centrum Gedeelte van de kaart van Gerrit Dirckz Langedijk. 1- Zuidpijl; 2- Ooghduinen (het latere Donkere Duinen); 3- 't Gaatje; 4- Het Gadt; 5- Heiliggarn (Heiligharn). 17

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 17