Gaatjesweg is een simpele landweg die stopt bij 'Het Gaatje' als hij de Harmsloot in de Grafelijkheidsduinen is gepasseerd. Wanneer komt de Gaatjesweg voor in de notulen van de ge meente Den Helder? Toen de Heldersche Courant nog uitgebreid verslag deed van het wel en wee van de gemeenteraad en op die manier meewerkte aan de democra tische controle van de burgers op die raad verscheen er 17 maart 1934 het volgende artikel: Voorstel tot het aanleggen van rijwielpaden door de duinen. B. en W. schrijven aan den Raad: Mede naar aanleiding van een in de raadsvergadering van 22 Maart 1932 bij monde van den heer Boogaard gedaan verzoek, heeft de Burgemees ter op 24 Mei d.a.v. persoonlijk een onderhoud gehad ten departemente van Defensie, bij welke gelegenheid door hem is aangedrongen op ophef fing, respectievelijk beperking der vanwege genoemd departement bevo len afsluiting van het tot de militaire landsgronden behorende duinterrein onder deze gemeente. Als gevolg van dit onderhoud. waarbij van de zijde van het depar tement een nader onderzoek was toe gezegd, hebben nadien tusschen den voorzitter van ons College en de plaatse lijke militaire autoriteiten verschillende besprekingen plaats gehad, ten einde na te gaan of en zoo ja, op welke wijze een verruiming als hierboven bedoeld. tot stand zou kunnen worden gebracht. Uit de desbetreffende met den Kapitein-Eerstaanwezend Ingenieur te Haarlem gevoerde corresponden tie zal U echter blijken, dat bij den Minister van Defensie tegen gehele of gedeeltelijke weder-openstelling van het duinterrein voor het publiek overwe gende bezwaren bestonden, doch dat genoemde bewindsman wel bereid was toestemming te verleenen voor het aan leggen van een rijwielpad langs den z.g. Gaatjesweg op de oostelijke grens van het militair duinterrein, mits dat pad van den overigen militairen landsgrond zou worden afgescheiden door een afsluiting, in overleg met en ten genoe gen van den Kapitein. Eerstaanwezend Ingenieur voornoemd te maken. Aangezien wij hiervoor wel gevoelen, doch wij het dan tevens gewenscht achtten, dat ook het dorp Kaart van Gerrit Dirckz Langedijk uit 1599. Op het eerste oog een wat vreemde kaart. Texel ligt linksonder. Het Nieuwediep is linksboven nog juist zichtbaar. De vijfsprong is dan al ruim vijffonderd jaar oud. En het Gadt en het Gaatje zijn zichtbaar rechts in het midden. (Nationaal Archief Den Haag, NL-HaNA, Kaarten Hingman, 4.VTH, inv.nr. 2478) 16

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 16