De Gaatjesweg Van het Gadt naar 't Gaatje Gerrit den Ouden Op de Vismarktschool had ik in de derde klas een onderwijzer, mees ter Molenaar, die geen orde kon houden, maar wel fantastisch kon vertellen over de geschiedenis van Den Helder en Huisduinen. Zo vertelde hij een keer dat de vissers uit Huisduinen hun bootjes aan legden ten zuiden van Huisduinen en dan door de duinen naar huis konden lopen. Dat verhaal is blij ven 'hangen' maar nergens kon ik een bevestiging vinden. Tot voor een paar jaar. Straatnamen In zijn werk 'Helderse straatnamen, bruggen, parken en genealogische gegevens van de straatnamen' van W. Stoll uit 1986 komt de 'Gaatjesweg' niet voor. Dat betekent echter niet dat de Gaatjesweg in 1986 niet bestond. W. Stoll baseerde zich in hoofdzaak op de raadsbesluiten die de straten hun officiële naam gaven. Hij maakte met anderen dit overzicht van histo risch belang. Op 23 november 20101 laat een amb tenaar van de afdeling geo-informatie als herontdekker van deze weg, de Gaatjesweg, officieel registeren in de Basis Administratie van de gemeente Den Helder. Een kort onderzoekje toont echter al snel aan dat de naam 'Gaatjesweg' waarschijnlijk al in 1877, maar zeker in 1907 op de officiële staffiaarten voorkomt. De Gaatjesweg begint dan aan de noordoostkant van de Algemene Begraafplaats aan een weg die de Huisduiner- met de Strooweg verbindt. De Joodse begraafplaats ligt dan nog duidelijk apart met een eigen toegangsweg. Van een rooms katho lieke begraafplaats en van een kanaal aan de zuidkant van de begraafplaats is dan nog geen sprake. De begraaf plaats ligt op een stukje 'onland' dat voor 1606 snel aangelegd was om alle slachtoffers van de pest te begraven. Rond de kerk van Huisduinen was daarvoor absoluut geen ruimte. De Topografische kaart. Uitgave 1920. Topografische kaart. Uitgave 1910. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 15