Baron Alexander Jan Augustus van Westerholt Jan van Tongeren Westerholt was in de Franse tijd 'Maire' (burgemeester) van Den Helder van 20 juli 1811 tot 16 januari 1815 en was tevens eige naar van een scheepstimmerwerf aan het Nieuwediep. Voorafgaand was hij opgeklommen tot kapitein luitenant ter zee en na zijn bur gemeesterschap van Den Helder en Huisduinen werd hij onder inspecteur van het loodswezen te Vlissingen. Alexander werd 2 juni 1772 geboren op het kasteel Hackfort te Vorden (Gelder land) en op 9 juni gedoopt (Nederduits Gereformeerd), als jongste zoon van Frederick Borchard van Westerholt en Anna Maria Dorothea van Lintelo. Halfmodel van de schoener 'Perseus' van zes stukken. De schoener, lang 80 voet, werd door R. Dorsman in 1799 te Amsterdam gebouwd. (Collectie Rijksmuseum Amsterdam) Over zijn functioneren bij de Bataaf- sche vloot is het volgende bekend. Hij werd aangenomen als adelborst bij de Admiraliteit van Amsterdam en maakte zijn eerste reis op de oor logsbodem 'Vrijheid' en daarna op de 'Overijssel' en het fregat 'Thetis. Op 15 augustus 1789 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee en voer daarna op de 'Belona'. In januari 1793 kreeg hij zijn eerste commando op de schoener 'Flora', s Lands Schoender, de Flora onder commando van den Luitenant A.J.A. Westerholt, zynde gearmeerd met 10 stukken Canon, drie ponders, en 8 Draaibassen, a een half pond; de Equi page sterk zynde 22 Man. Eene gebeurtenis die dit jaar (1794) plaats greep, was de vermeestering der schooner, de Flora, van 10 stukken en 40 koppen, gevoerd door den luitenant A.J.A. van Westerholt. Dat vaartuig in de Noordzee kruisende, bevond zich op den 8 Julij bij het aanbreken van den morgen, nadat het daags te voren mistig was geworden, zeer onverwacht Vorden, Gelderland. bij de Bataafsche zeemacht en voer vervolgens op de 'Batavier', de 'Wasse- naer' en de 'Alkmaar', waarna hij uit eindelijk op 21 september 1797 werd 'gedemitteerd' (ontslagen). Bij resolutie van 20 mei 1799 van het Uitvoerend Bewind werd hij nu aangesteld als extraordinair officier jongste Luitenant en commandant van de schoener Perseus. De twee oorlogsvaartuigen, van wier vermeestering nog moet gesproken worden, waaren de schoonder (schoe ner) de Perseus van 6 stukken, gevoerd door den kapitein-luitenant Alexander Jan Augustus Westerholt, en de korvet de Lijnx van 20 stukken, kapitein luitenant Scipio Oudkerk Pool. Laatstgenoemd schip lag als wacht schip op de Eems voor Delfzijl, en het eerste, een der zes ligte vaartuigen, die onlangs van s Landswege gebouw en tot kapers uitgerust waren, wachtte ter reede van Delfzijl op gunstige wind, om eenen geheimen last van de bij zes vijandelijke (Franse) fregatten. Westerholt, hen ontdekkende, zette onmiddellijk alles bij wat goed kon doen, om zich, zoo mogelijk, door de vlugt te redden. Doch zijne poging was vruchteloos, daar hij spoedig Kasteel Hackfort te door den Brutus, van 44 stukken, achterhaald werd, die op zijde komende, een schot deed, waarop Westerholt, oordeelende dat verdediging tegen zulk eene overmagt roekeloos was, de vlag streek. De Flora, door den vijand in bezit genomen, werd kort daarop, als op den voorgenomen kruistogt hinderlijk, door den vijand verbrand, en de officieren en het volk als krijgsgevangenen te Duinkerken opgebragt.1 Door een Fransch Fregat, van 36 stukken, is genomen en te Duin kerken opgebragt de s Lands Schooner DE FLORA, Kaptein Westerholt, van 10 stukken, dewelke behoord heeft tot de convoyers van de Curacaosche vloot, doch kort na hun vertrek van Jamaica er reeds van was afgeraakt, waren ver volgens in Amerika binnen geweest.2 Van Westerholt en zijn bemanning verbleven tot 20 juli 1795 in Franse gevangenschap. Na zijn vrijlating trad hij op 25 juli 1796 als kapitein-luitenant in dienst 11 Hackfort bij Vordei

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 11