was zoetwater beschikbaar gezien de vele aangetroffen waterputten. Op het noordelijk gedeelte werd een tuf- stenenkerkje en een kerkhof gesticht. Het kerkje had een fundering van zwerfceien. In de 15e - 16e eeuw raakte het in verval, het tufsteen werd tot tras gemalen en hergebruikt als waterdichte metselspecie. Van het kerkhof is nog weinig bekend. Wel is zeker dat er oudkatholieken werden begraven, de oudste van de daarbij behorende grafstenen dagtekende uit 1681. Halbertsma vermoedde dat de uitgegraven beenderen bewijzen dat, ook nadat de kapel niet meer in gebruik was, de mensen uit de omge ving de begraafplaats nog lange tijd in stand hielden voor het ter aarde bestellen van hun overledenen. In de jaren daarna werd het gebied door de plaatselijke bewoners het Oude Kerkhof genoemd. Zo 'n naam ontstond vanzelf, als aanduiding van het stuk land. En zo kwam het dat notaris Stammes op 16 januari 1918 publiek verkoopt een perceel bouw land (grasland of landbouwgrond): "Genaamd, het Oude Kerkhof, groot 5 hectaren, deel uitmakende en lig gende achter de tweede boerenplaats vanaf Den Helder aan het Groot- Noordhollandsch kanaal". Voor zover bekend lag het definitieve einde van de terpbewoning in circa 1650. Bij de opgravingen kwam uit de bovenlaag enig aardewerk uit de 16e eeuw tevoorschijn, maar niets meer van latere datum. Het verval zal veel eerder ingezet zijn, mogelijk door het terugwijken van de kustlijn waarbij de westkust wijzigde met het ontstaan van het getijgat Heersdiep (ten zuiden van de Donkere Duinen) en de ver breding van het Marsdiep, zodat de loop van het getijgeulensysteem rond de terp gewijzigd werd. Ook van bete kenis kan zijn de voortdurende zand verstuivingen (periode circa 1350 1450) die op grote schaal plaatsvond waardoor het gebied voor beweiding onbruikbaar werd. Het landinwaarts stuivend zand was afcomstig van de strandkust die binnenduinen (nol len) vormden tot wel 3 a 4 km van de kustlijn. Zo werd aan de zuidzijde van de terp in een proefsleuf een laag duinzand aangetroffen die uitwigt (uitvlakt) tegen het terplichaam. Deze verstuivingen hebben geen archeolo gische betekenis. Werkgroep Schagen Tijdens een kort onderzoek door de Archeologische Werkgroep Schagen in mei 1997 van het zuidoostelijk deel Het archeologisch onderzoek van februari 2016 aan het Statenhoff, links de afgravingswand. van de terp, werden middeleeuwse potscherven en opvallend veel bot ten van paard en varken gevonden. De vondsten werden gedaan in twee vijverwanden (vijvers in het Van der Vaartplantsoen) die toen in het zuide lijk deel van de terp werden gegraven. Dit onderzoek vond plaats voordat de bouwactiviteiten van start gingen van de Parkplan-villa's, aan de Princenhoff en Statenhoff. Naar aanleiding van de vondsten hebben de Provincie Noord Holland en de gemeente Den Helder het archeologisch adviesbureau RAA-P verzocht een archeologische kartering van het zuidoostelijk deel van het Torp uit te voeren. Dit onder zoek werd uitgevoerd door een proef- sleuvenonderzoek in het noordelijke deel van de locatie en een booronder- zoek in het zuidwestelijke deel van het terrein. De beide booronderzoe- ken hadden tot doel om de zuidelijke begrenzing van het terplichaam vast te stellen, zodat bij de aanleg van de geplande Parkplan-villa's hiermee rekening kon worden gehouden. Het sleuvenonderzoek had tot doel de conservering en begrenzing te bepa len van het hier liggende kerkhof e. In beide sleuven werd geen enkel spoor van het kerkhof aangetroffen. Dit heeft naar alle waarschijnlijkheid net ten noorden van deze sleuven gelegen en is inmiddels overbouwd. Een nieuw onderzoek van het Torp vond plaats in het jaar 2012. Nadat het gymlokaal aan Statenhoff 51 was gesloopt deed zich de gelegenheid voor om op het braakliggend terrein een inventariserend veldonderzoek te laten plaatsvinden. In opdracht van de gemeente onderzocht het bedrijf Steekproef het terrein door middel van zes boringen tot op een diepte van drie meter beneden het maaiveld. In vijf van de zes boringen werden geen archeologische resten aangetroffen. In de zuidoosthoek gaf boring 5 resultaat, tussen veertig en 120 centimeter beneden het huidige maaiveld werd een pakket humusrijke 6

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 6