aisa Middeleeuwse terp, het Torp Grootste terp van Noord-Holland in Den Helder Rens Schendelaar Nadat de bestemmingsplannen voor de nieuwe Helderse woonwijk de Schooten waren goedgekeurd begonnen grondbedrijven in 1964 met het bouwrijp maken van het gebied. Eeuwenoude landerijen werden door bulldozers geëga liseerd, zandauto's reden af en aan. Zuidelijker richting de Dog gersvaart brachten landmeters het terrein verder in kaart. En op het gemeentehuis vergaderden com missies over huizenbouw, scholen, een kerk, winkelcentrum, sport velden en groenvoorzieningen. Rutger Paludanus Niet ver van de bouw vandaan lag in het midden van de geplande woonwijk een verhevenheid in het land. Het stond op oude kaarten aangegeven als 'Torp of 't Dorp, maar ook als 'De Behou den Torp'. Op de kaart van cartograaf Christiaan Sgrooten uit 1573 staat een interessante situatie zoals die honderd jaar eerder was 1470), namelijk dat op het Torp een kerk met een toren stond. Een latere kaart uit 1599 laat op de oostflank van de heuvel twee huizen zien, maar op een iets latere uit 1609 is er nog maar één huis over. Na 1650 komt er op geen enkele kaart nog een huis voor in het gebied en bleef er in het landschap alleen maar een heuvel over. Zo'n terpverhoging in het land werd aangeduid als dorp, torp, wal of werf (Wieringerwerf) en bood plaats aan één of een aantal boerderijen. Slechts een enkeling vermoedde dat er met die heuvel meer aan de hand kon zijn. Zo drong de Akmaarder Rutger Paludanus al in 1776 bij de overheid aan op een nauwkeurig onderzoek van de terpheuvel. Paludanus was burge meester van Alkmaar en historicus. Van zijn hand kwam de in 1776 te Leiden gepubliceerde studie: "Oudheids- en Natuurkundige Verhandelingen, meestal betrekkelijk tot West Vriesland of het Noorder Kwartier". De publicatie bevatte interessante informatie over de bewoners van het Noorderkwartier, en over het Torp. Maar Paludanus kreeg geen gehoor op zijn verzoek om het Torp te laten onderzoeken. Evenmin als in de jaren 1950 de historicus J. Belonje uit Alkmaar en de bioloog - historicus J. Westenberg uit Den Helder. Zij dron gen herhaaldelijk maar tevergeefs aan op een opgraving. Pas nadat de bouw plannen de heuvel van de kaart dreigde te verdwijnen kregen Westenberg en zijn medestanders eindelijk gehoor. De eerste opgravingen Ondertussen bouwde de gemeente verder aan de woonwijk, want huizen .Ok- 1 Julius Fragment uit een staftaart van circa 1920, met rechts in het midden de aanduiding: Het dorp (oude begraafplaatsGeheel rechts het Noord-Hollands kanaal, onder de Doggersvaart en links de spoorlijn. 4 Bi-'VuS.'I.MkI I>V,

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 4