Duitse militairen in en rond Den Helder Maarten Noot Even voor Kerst 2015 kregen we bericht dat er een grote hoeveel heid foto's uit de Tweede Wereld oorlog boven water was gekomen. Er kwam een schoenendoos tevoorschijn, vol fotomapjes van de voormalige bekende fotozaak van Zegel in de Koningstraat, hoek Koningdwarsstraat. Anderhalve maand later kwam er nog een volle schoenendoos boven water. In beide dozen zaten ongeveer 1200 foto's en/of negatieven. Familielid én lid van onze vereniging Paul Verfaille verkreeg ze uit de nala tenschap van Mary Zegel - Ver- faille en schonk ze aan de HHV. De foto's met de negatieven, zijn gemaakt net vóór en tijdens de oorlog, door Helderse burgers, Nederlandse en Duitse militairen. Ze zijn door de rechtmatige eige naren nooit opgehaald en altijd bewaard gebleven. Henri Willem Zegel begon zijn zaak in 1907 aan de Kanaalweg en verhuisde in 1927 naar de Koningstraat. Het was aanvankelijk een drogisterij en later ook fotozaak en je kon er films huren. Tevens was de heer Zegel opticien. Zijn zoon Henry Willem (Han) Zegel jr. kwam in 1942 in het bedrijf. In 1985 werd het bedrijf na het overlijden van Han Zegel opgeheven. De vraag blijft wat er met deze ama teurfotografen is gebeurd. Door de paniek in de eerste maanden van de oorlog kan je je voorstellen dat de Helderse burgers niet meer aan de foto's dachten. De Nederlandse mari nemensen zijn waarschijnlijk begin mei 1940 overhaast naar Engeland vertrokken. En de Duitsers? Volgens De winkel van Zegel in de Koningstraat hoek Koningdwarsstraat. Een Duitse matroos met een lichte MG 34 luchtdoelmitrailleur. Op de achtergrond links lichtschip Terschellingerbank en rechts Fort Harssens. De Terschellingerbank werd aan het begin van de oorlog verlaten door de bemanning. Een deel stapte over op een Engels oorlogsschip. Jan van Tongeren en Piet Riteco kwa men de Duitse troepen veelal voor korte tijd naar Den Helder en werden weer snel overgeplaatst of vertrokken weer snel naar zee. Hierdoor hadden ze niet de gelegenheid de ontwikkelde negatieven en afgedrukte foto's op te halen. Het geeft ons echter een heel mooi beeld van Duitse militairen in onze omgeving. 25

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 25