Drijvende mijnafweer Het plan van de "Drijvende mijn-afweer" in de Heldersche Courant van 3 februari 1940. gewoon door. Al verdwenen dit soort berichten onder invloed van de censuur langzaam uit de krant. En de pastoor met zijn kerk? Twee jaar later ontvingen vele inwoners van Oud Den Helder van een door de burgemeester Ritmeester op 27 april 1942 ondertekende brief met onder andere de tekst: "De Wehrmachtkommandantur te Den Helder heeft mij medege deeld, dat het noodzakelijk is, dat de woningen, gelegen ten noorden van de lijn Fortweg, Oude Schoolstraat, Paardenstraat, Hartestraat, Pijlsteeg, Kanaalweg en Hoofdgracht en een aantal woningen te Huisduinen zoo spoedig mogelijk worden ontruimd. Dientengevolge moet ook de door U bewoonde woning ontruimd wor den. Elders in de stad zal voor U een andere woning worden beschik baar gesteld; welke woning voor U beschikbaar is zal U ten spoedigste worden medegedeeld. Indien Ge Uzelf reeds van een andere woning hebt voorzien, geldt het medege deelde in den vorigen volzin voor U uiteraard niet. Ik geef U in over weging terstond over te gaan tot het zooveel mogelijk inpakken van Uw huisraad."8 De volgende dag stond inderdaad een agent van politie voor de deur met 'de lastgeving krachtens artikel 4 van het algemeen vorderingsbesluit 1940 tot terbeschikkingstelling in eigendom of gebruik'. De vordering dus. En ter stond.9 De pastoor verhuisde noodgedwon gen voor enige tijd naar Egmond aan Zee en zijn pastorie en kerk raakten buiten gebruik. In het vervolg zou den de oud-katholieken te gast zijn bij de Hersteld Evanglisch Lutersche Gemeente in de Wezenstraat.10 Noten 1 Vrij van Rome. Ruim 3 eeuwen oud- katholieke kerk in Huisduinen en Den Helder. In voorbereiding. G. den Ouden 2 Vele gegevens zijn gevonden in de Heldersche Couranten en landelijke bladen van 1939 en 1940 3 Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, Dr. L. de Jong, deel 2 Neutraal, blz 162 4 Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, Dr. L. de Jong, deel 2 Neutraal, blz 162 5 Dr. L. de Jong noemt in zijn boek 'Neutraal' het aantal van 29. De Heldersche Courant houdt het op 30. Jan T. Bremer beschrijft de ramp uitgebreid in zijn boek "Bijzondere mensen. Bijzondere zerken", blz. 105 e.v. 6 Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, Dr. L. de Jong, deel 2 Neutraal, blz 341 7 Heldersche Courant 19 januari 1940. 8 Brief gemeentebestuur van Den Helder, 27 april 1942. 9 Formulier I van het departement van Binnenlandsche Zaken, 28 april 1942. Agent van politie in Den Helder J. Mondeel. 10 Vrij van Rome. Ruim 3 eeuwen oud- katholieke kerk in Huisduinen en Den Helder. In voorbereiding. G. den Ouden 24 ZEEDUK

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 24