nieuwe scheuren. Villa's waarvan we nu de namen zijn vergeten zoals: 'Villa Han, 'Huize Willy' en de 'villa van Kloos' hadden ook de volle laag gekregen. 'Dennenheuvel' van Kreu- ger had slechts zes kapotte ruiten. "Een paar Huisduiners staan op den dijk. Vertellen, dat door de politie de ankerketting der mijn is gevon den. Men heeft deze meegenomen als bewijsstuk naar Den Helder. We rijden het dorp in. Soldaten staan bij elkaar. Bespreken de sensatie, die op aller lippen is. Ze nemen het niet zo zwaar op; hun cantines hebben het weliswaar te verduren gehad, maar ze rekenen er op, dat er wel iets op gevonden zal worden. Eén, een jonge kerel, vertelt hoe hij geschrokken was van den klap. Het was of het huis boven me instortte, meneer, zegt hij. Ik rolde uit mijn bed en dacht, dat de wereld verging. Tjaaaa.dat Huisduinen zullen we niet gauw vergeten. Enfin meneer er zit een voordeeltje aan vast. Ik zal naar moeder de vrouw schrijven dat ik maar 'net-an' mageren Hein ontsnapt ben, dat geeft dan tenminste weer 'n kissie sigaren. Humor, zij het van gemengde gevoelens, die ook nog de bewoners van Huisduinen niet ver laten heeft. Maar ze is wrang...'" Wie zal betalen? Het bleek al snel dat heel veel van deze mijnen uit Nederlandse mij nenvelden kwamen. Burgemeester Ritmeester vond dan ook dat de staat op moest draaien voor de geleden schade. De gemeente Den Helder had al wel een renteloos voorschot van 7000 gulden verstrekt, maar het bleef wel voorschot. De burgemeester vond dat de staat de morele plicht had de schade te betalen. Het was haar oor logstuig. Daar kwam ook nog bij dat de nodige verhuurders van huisjes in Huis duinen weigerden hun woningen te repareren. De bewoners moeten daar zelf maar voor zorgen. Ondertussen is het wel heel erg koud geworden en daalde de temperatuur 's nachts tot -18 graden. Bovendien sneeuwde het regelmatig zwaar. Zelfs landelijke kranten spraken over deze schandalige situatie. Uiteindelijk betaalde de Staat der Nederlanden op 11 oktober 1940 16358,73 gulden uit. De gedupeerden konden op het raad huis hun geld ophalen. De voorschot ten moesten wel tegelijkertijd worden terugbetaald. Wat overbleef ontving men in contanten. Wat kan men doen? Omdat de mijnontploffingen voor Huisduinen de landelijke pers hebben gehaald komen de goed bedoelde adviezen los. Een inwoner van Heemstede raadde de gemeente aan om voor het Badhotel een strandje aan te leggen. De 'Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming' stelde voor om de ruiten aan de binnenzijde kruislings te beplakken met stevig papier en grote ramen te verstevigen door aan weerszijden dwarsbalkjes aan te brengen. En plaats uw bedden in de slaapkamers zover mogelijk van de buitenramen en sluit de gordijnen of hang er tafelkleden of kledingstukken voor. Weer een ander stuurde zijn oplossing tegen het ontploffen van de mijnen tegen de dijk in. Hij had bedacht dat als je een balkenrij tussen de strekdammen spant, liepen de mijnen er tegenaan en konden deze dijk niet bereiken. Een ander vond het niet zo'n prettig idee om door de explosie een balk op zijn hoofd of huis te krijgen en wilde de balkenrij door een net vervangen. Ondertussen gaan de ontploffingen gewoon door Op 10 mei 1940 komt er een einde aan de ontploffingen in vredestijd. Duitsland valt ons land aan. Zo worden er 's nachts om tien over half vier door Duitse watervliegtuigen magnetische mijnen aan parachutes in het Marsdiep geworpen. Misschien was het één van deze mijnen die onder andere de oud-katholieke kerk van pastoor H. J. Verhey beschadigde. Ook na de overgave gingen de mijn-ontploffingen "Reeds was men in Huisduinen voor de helft gereed met de herstelwerkzaamheden van de vorige schade, of opnieuw ontplofte een mijn, die wederom een groot gedeelte van het plaatsje verwoestte. Zooals onze foto duidelijk laat zien, had hotel Zeebad het ook dezen keer weer zwaar te verduren'. (Tijdschrift 'Panorama', 25 januari 1940) 23

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 23