28*£kSL vaardij- en oorlogsschepen tot zinken waren gebracht. Bovendien wemelde het van de duikboten van vele nati onaliteiten in zee en vooral Duitse vliegtuigen in de lucht. Het aantal berichten over oorlog nam per dag toe. Veldslagen, ontploffende fabrieken, overwinning hier en een nederlaag daar en hele of halve leu gens overal. Een eindeloze reeks mijnen tegen de dijk of op strand In 1938 verscheen één van eerste berichten over een aangespoelde mijn op het strand. Een overgeble ven Engels exemplaar uit de Eerste Wereldoorlog werd door de Torpe- dodienst onschadelijk gemaakt. Bij de explosie ontstond een enorme zuil van zand. De verslaggever sprak van een interessante aanblik. In 1939 brak de oorlog uit. Duitsland en de Sovjet-Unie waren Polen binnengevallen en prompt daarna verklaarden Frankrijk en Groot- Brittannië Duitsland de oorlog. Prompt spoelden er veel meer mijnen aan. In september 1939 vlak achter het postkantoor aan de Kanaalweg twee stuks. Dijk en havenhoofd werden afgezet en de marine maakte er één onmiddellijk onschadelijk en de andere werd achter fort 'De Harssens' verankerd. Vanuit de richting van Texel hoorden de mensen op de dijk een enorme explosie. Het marinepersoneel had bij Texel op 14 september 1939 een mijn onschadelijk gemaakt. Onder invloed van de wind en de stroming waren daar veel mijnen aangespoeld en op deze dag werden er wel 25 stuks op Texel onschadelijk gemaakt. De interessante aanblik van de eerste ontploffing van een mijn op het strand was na een jaar met het voortdurende mijnengevaar langs de kust volkomen veranderd. De mensen werden bang: de herfststormen waren op komst. Op 17 november 1939 ontplofte er weer zo'n ding dat al gesignaleerd was in het Marsdiep. Militairen hadden de mijn waargenomen en een uur later botste de mijn tegen de dijkglooiing. De dijk werd afgezet en iets later vloog de mijn met een geweldige rook- water- en vuurzuil de lucht in. De houten beschoeiing onder aan de dijk versplinterde als luciferhoutjes en in Huisduinen gingen ongeveer vijftig ruiten aan diggels, deuren vlogen open en bloempotten vielen op de grond. In Oud Den Helder evenals in de omgeving van de Timorlaan, Singel en Krugerstraat braken ook de nodige ruiten. De dijk liep een 'deuk' op van zeventig meter in de omtrek. Het boeiende en spannende was er wel volledig vanaf. Niet alleen bij Den Helder In de Cocksdorp gingen ruiten door een mijnexplosie op één kilometer afstand aan stukken. Op Terschelling spoelden er tien aan en dan nog wel vlak voor het badhotel. Bij Oudeschild is het al niet anders. Tijdens een vlie gende storm op 26 november 1939 ontdekte een dijkwacht een mijn die snel kwam aandrijven. De dijkwacht zette het op een lopen en wist zo te ontkomen. Kerkgangers die met paard en wagen de plaats des onheils passeerden, ontsnapten als door een wonder aan de dood toen de mijn op 150 meter van hen ontplofte. Stukken beton van duizenden kilo's werden weggeslingerd en het rijswerk werd ver over het land geworpen. Er bleef een deuk van 70 m2 in de dijk achter. En het bleef niet bij deze ene keer. Zo ontplofte er een mijn ten zuiden van Oudeschild vlak bij de Schans en ver volgens gingen er ruiten in Den Burg aan stukken. Vlak voor Sinterklaas 1939 spoelden langs de Nederlandse kust meer dan veertig mijnen aan. Sommigen ontploften, maar de Nederlandse Torpedodienst kreeg steeds meer Schade van het hotel pension 'Zeebad Huisduinen' ('badhotel') en Villa 'Marsdiep'. villa's aan de zeeweg door een aangespoelde en ontplofte zeemijn tijdens de mobilisatie in 1939. 21

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 21