Buurman Mannes Schoolderman; dit is geen visserslatijn. ja hoor, daar ging mijn voordeur over de kop. Scharnier kapot en een deuk in mijn autodeur. Helaas, rekening man. Bestuurslid Klaas Zwart bood daarom spontaan aan om de schade te herstellen. Of je nu de Visbuurtkrant stond te stencilen, of de auto van je medebestuurslid stond te repareren, dat deed hij gewoon. Penningmeester Jan Hendriks, die als hobby vis bak ken had, kwam een paar dagen later als troost een maaltijd gebakken tong brengen. Geen sliptongetjes, maar nog die echte ouderwetse heel grote tong. En dat is geen visserslatijn. Verhalen, herinneringen, sau- dade Van een andere oud-inwoner, John van der Kuijl, ontving ik onlangs zijn boek 'Saudade'. Hij had dat boek ook al eerder aan de HHV-bibliotheek gegeven. Eén van de vele boeken die nu in School 7 ter inzage liggen. Een boek met verhalen over zijn jeugd, zijn voorouders en familie. Er blijken veel overeenkomsten in onze jeugd te zijn. Voorouders met familie van Tessel. Op het Lyceum een jaar in dezelfde klas. De HTS in Haarlem. Niet naar de TH, want dan moesten wij eerst in Militaire Dienst. Hoe die vreemde regeling toch je toekomst kon beïnvloeden. Militaire Dienst, als jongen uit Den Helder niet naar de Marine maar naar de Landmacht. In zijn eerste schooljaar in Haarlem overlijdt zijn vader. In mijn eerste schooljaar overlijdt mijn moeder. Daar sta je dan met al je verwachtingen van de toekomst. Je leert daardoor al snel dat één ding zeker is in het leven, name lijk dat niets zeker is. John woont nu, na vele jaren werken in de Randstad, in Por tugal. Ik ben na vele jaren Randstad bijna terug op het oude nest. Drooghe Weert in plaats van de Vis- buurt. Veel bewoners van Julianadorp kijken je trouwens verbaasd aan als je die naam gebruikt. Bovenge noemde leden van het projectteam 'Stadsver nieuwing en Drooghe Hendriktje Ruiter. (Foto: Saffron Pape) Weert' zouden het nooit geloofd heb ben, noch de verbazing van de hui dige bewoners over die naam, noch het feit dat ik daar nu woon. Ruim een jaar geleden ontmoette ik onze oud-inwoonster Hendriktje Rui ter op een bruiloft. Als vriendin van het bruidspaar was zij overgevlogen vanuit Portugal waar ook zij tegen woordig woont. Bekend van de Nol len en haar optreden in Windkracht 13. Ook op tv bekend in Portugal. Fantastische vertolkster van de tra ditionele Portugese muziek, de fado, met de verhalen over het (nood)lot. Op die bruiloft zong ze trouwens met haar ontroerend mooie stem in het Gronings. Wat een prachttitel heeft John van der Kuijl voor zijn familie en Helderse herinneringen gekozen: Saudade, het Portugese woord voor verlangens, heimwee en nostalgie. Over gevoelens bij eenvoudige verha len uit het leven gegrepen, over liefdes en verdriet. Van ver gehaald en toch heel dichtbij. 18

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 18