IS VISBUURT, Krant /££N 8W" Visbuurtkrant van april 1973. Op de tekening van Jo Klingers, vriend van architect Nico Andriessen, staat het toenmalige pleintje in de Visstraat. Een deel van de oude woningen was al gesloopt en het gebied werd, na een periode als zandvlakte, door de acties van de belangenvereniging Visbuurt tot groengebied omgebouwd. ker tongetje. Hoewel die opmerking in Den Helder toch altijd wel een dubbele betekenis heeft gehad. En dan vooral in de pubertijd. Scharrebakken daar hield iedere puber in mijn jeugd trou wens ook wel van. Vorig jaar bestond de spoorlijn Den Helder - Alkmaar 150 jaar. De Helderse Courant heeft daar veel mooie verhalen over gepubliceerd. Het toeval wil dat er al in 2014 een boekje met verhalen van de hand van oud-inwoner Hans van Rossum verscheen met de titel 'Retour Den Helder'. Dertig verhalen over zijn jeugd in Den Helder als zoon van de VIVO-kruidenier uit de Keizerstraat. Mijn vader, eveneens VIVO- kruidenier, wordt daarin zelfs als collega en vriend genoemd. In 2015 verraste Hans mij met zijn 2e boek 'Rendez-vous Den Helder'. Daarin een heel ander soort verhalen: Liefdes en verdriet. Met ook daarin een verhaal over mijn vader. En met een foto in ons in 1955 geheel vernieuwde pand Visstraat 55-57. In Den Helder is een VIVO-kruidenier voor veel ouderen toch wel een begrip. VIVO: Visbuurt is van ons Voor de Visbuurters werd begin jaren zeventig VIVO een totaal ander begrip. In 1971 begon de strijd om het behoud van de Visbuurt. Uiteindelijk werden in 1976 de bestemmingsplan nen vastgesteld waardoor ons oudste stadsgedeelte bleef bestaan en de grote verbeteringen konden beginnen. Vijf jaar lang strijd om het behoud en het herstel van de oude stadsdelen. 45 jaar geleden begon een forse burger opstand tegen de sloopplannen van het toenmalige gemeentebestuur. In dat bestuur twee belangrijke man nen, de wethouders Muije en Van den Bosch. In de Visbuurt meteen bekend als sloopbedrijf MUBO. MUBO, als tegenhanger van het bouwbedrijf MUWI dat actief was in Nieuw Den Helder. Het compliment dat beide heren verdienen is dat, toen zij een- maal overtuigd waren dat de wensen van de bewoners reëel en ook haal baar waren, zij zich uiteindelijk met volle overtuiging en energie voor de gewenste en noodzakelijke verbete ringen hebben ingezet. Trouwens de leden van hun projectteam, met in mijn herinnering vooral Leo Spetter en Piet Rieswijk onder aanvoering van Ben Westerdijk, hebben ook heel wat energie in onze stad gestoken. Wij zullen wat avonden met elkaar om de tafel hebben gezeten. En dan deden zij de aanleg van Drooghe Weert er ook nog eens bij. Veel vergaderen in het kantoor van de Belangenvereniging Visbuurt in Vis straat 55. Dus in het huis waar ik ben opgegroeid, maar ook in hun kantoor in het Heiligharn. Daar heb ik wel een slechte herinnering bij. Vergaderen op een avond met een zware storm. Door dat slechte weer met de auto. De andere bestuursleden zo dicht moge lijk voor de deur willen afzetten en, 17

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 17