Ver dwalen VIII Ko Minneboo Buurman, wat je van ver haalt is lekker! Wat moet je toch met die oude uitdrukking. Alleen maar lekker eten? De beroemde maaltijden op vrijdag bij de Marine, en zelfs die in mijn verplichte diensttijd bij de Landmacht, waren best goed. Hoe wel, als je als kind al in Den Helder nasi had leren eten was dat eten bij de Landmacht maar gewoontjes. Eén van de vele voordelen van Den Helder is natuurlijk dat je al vrij jong in aanraking kunt komen met verre landen en culturen. Ga maar eens kijken bij die prachtige Hindoetempel aan de Annie Romein -Verschoorlaan. Die wekt toch zeker de belangstelling voor 'van ver halen'. Verhalen wat een mooi woord eigenlijk Eerlijk gezegd moet ik als Nieuwedieper dan altijd het eerst aan het verplaatsen van een schip denken. Aan het verplaatsen van de trossen van de ene bolder naar de andere bolder om zo ruimte te maken voor een ander schip. In mijn jeugd heb ik dat verhalen bij de Marineschepen op de buitenhaven trouwens nooit gezien. De oude schepen aan de houten vlonders lagen immers muurvast. Grote schepen met een rijke historie, maar als kind uit de Visbuurt zei het mij niets. Krabbentukkend bij onze vissersvloot gebeurde het verhalen echter wel continu. Lossen, laden en verhalen. Kijk maar eens bij newdeep. nl. op de webcam bij het CIV. Wat jammer trouwens dat de eerste webcam, die bij de Offshore, op last van de gemeente in verband met de veiligheid moest verdwijnen. Daar komen en gaan bijna dagelijks de mooiste schepen. De webcams die bij Nogal Wiedes zijn geplaatst maken dat maar een beetje goed. Er waren vroeger altijd wel verhalen bij onze vissers. Visserslatijn bedoel ik dan natuurlijk. Grootspraak, verhalen over de vangst, van vissen, zó groot! "Kijk maar tussen mijn duimen" Het was altijd even spannend. Net zo span nend als binnenlopen bij het toen malige Zoölogisch Station, het latere NIOZ, op de buitenhaven. Gelukkig dat de kleinkinderen tegenwoordig naar Fort Kijkduin kunnen om nog iets te ruiken en vooral te voelen van de bewoners van ons zilte nat. Moet trouwens toch eens vragen of er nog bij iemand alikruiken op tafel worden gezet. Voor de lie&ebber, het strontje was het lekkerste. Ik zie ons nog met veel kinderen naast elkaar op de stoep zitten in het pleintje achter ons huis in de Visstraat. Slak in de ene hand, speld in de andere hand, en eten maar. Na afloop een straat vol kruiken. Dus van ver halen? Volgens mij was dichtbij ook geweldig. Denk maar aan een lek- Hindoetempel aan de Annie Romein-Verschoorlaan. De 'Belangenvereniging Visbuurt' in de voormalige VIVO- winkel, Visstraat 55. VIVO stond daarna voor: 'Visbuurt Is Van Ons'. (Tekening: Geert Maring) 16

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 16