Vervolgens nam de Oostenrijker wat meer afstand en ging toen tot de aan val over. Hij richtte zijn boordwapens op de vleugels van de Engelsman, want daar zaten de brandstoftanks en even later zag hij de vlammen uit de vleugels slaan. De vlammen doofden echter na een paar minuten, maar even later laaiden de vlammen toch weer op. Toen volgde er een grote steekvlam en meteen daarna stond ook de andere vleugel in brand. Korte tijd later brak het toestel plotseling in stukken en stortte neer. Het was Zur Lippe's tweede overwinning. De Whitley met nr.1521 en kenteken GE-J kwam neer in het Zwanenwater bij Callantsoog. Alle inzittenden kwamen hierbij om het leven. Peers, Couser en Duncan werden begraven in Amsterdam. Enige maanden later werd ook Shipley gevonden, maar hij werd in Alkmaar begraven. Griffiths is echter nooit gevonden. Zur Lippe-Weissenfeld behaalde in totaal 45 overwinningen en werd een van de meest succesvolle nachtjager- piloten. Hij kwam op 12 maart 1944, samen met zijn vaste bemanning om tijdens een routinevlucht. Door lage bewolking en sneeuwbuien werd hij gedwongen lager te vliegen waardoor hij zich te pletter vloog in de Arden nen. Duitse Luftwaffe De Duitse Luftwaffe, die bovenop het duin in Callantsoog een uitkijkpost had, kwam een kijkje nemen bij het vliegtuigwrak. Ik neem aan dat ze niet bij de berging betrokken waren. Een van hen, een zekere Schmidt, maakte hierbij foto's, waarop duidelijk de kentekens van de Whitley te zien zijn. De foto's zijn affiomstig uit de nala tenschap van Mary Zegel - Verfaille. Zie ook elders in het blad het artikel Duitse militairen in en rond Den Helder. In het blad van de Historische vereniging Callantsoog, de Clock van Callens-Ooghe, is verscheidene malen over het gebeuren geschreven maar er waren maar weinig foto's van bekend. Op 15 januari 2011 heeft de vereniging samen met Natuurmonumenten in het Zwanenwater een houten bankje met een koperen gedenkplaat neergezet. Dan van Lunsen heeft voor de Callantsooger vereniging een uitvoerig rapport geschreven over het drama. Bronnen: "Wespennest Leeuwarden" van Ab A. Jansen, uitgave 1976. Website Stichting Aircraft Recovery Group 1940 -1945 De Clock van Callens-Ooghe diverse jaargangen Duitse militairen bij wrakdelen van het vliegtuig. Duits Luftwaffe-personeel bij de uitkijkpost op het duin in Callantsoog. Dit huisje is na de oorlog afgebroken. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 15