Uit De Knor Liz van der Star Bij het naderend einde van VAN AULA naar SCHOUWBURG als CULTUREEL CENTRUM schouwburg de Kampanje aan Uit DE KNOR, schoolkrant van het Gem. Lyceum Den Helder, jaarg.10 het Bernhardplein kwamen weer nr. 2 (nov.1963) allerlei herinneringen bij mij boven. Alweer een gebouw waar ik vele jaren met plezier heb doorge bracht tegen de vlakte Waren het eerst mijn lagere school, mijn middelbare school, het Lidwina Ziekenhuis, het zusterhuis, de kerk, het bejaardenhuis die aan de slopers hamer ten onder gingen, nu dan de schouwburg. Mijn liefde voor het theater, begon op de middelbare school. Wij kregen toen in het kader van de culturele vorming de voorstellingen uitgaande van de Helderse Volksuniversiteit in het lespakket. De lezingen en con certen werden gegeven in de aula van het Gemeentelijk Lyceum en de films werden vertoond in het toenmalige Tivoli theater. Den Helder had geen schouwburg meer sinds de oorlog. En met de ingebruikstelling van het Gemeentelijk Lyceum in 1958 kreeg het weer een concertzaal erbij. De vader van een van mijn vriendin netjes op school, was voorzitter van de Helderse Volksuniversiteit. Deze organiseerde geregeld concerten van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest in de aula. Dus buiten de ver plichte voorstellingen die we met de klas moesten bezoeken, gingen we met onze vrienden ook vele malen naar deze concerten. Ik herinner me zelfs een concert met de beroemde Chopin- vertolker Adam Harasiewicz, een vir tuoze Poolse pianist: mijn liefde voor klassieke muziek was geboren. Tijdens mijn schoolperiode was er sprake van de bouw van een nieuwe schouwburg. Reden voor de redacteu ren van ons schoolblad om de toen malige directeur Cultureel Bureau van de Gemeente Den Helder te interviewen. 10 jUQi*£jp:ï9; Voor vrijdag 1 november hadden wij een afspraak met de heer Louis van Loo, directeur van het cultureel bureau van onze stad, om enige inlichtin gen te verkrijgen omtrent de bouw, het doel en de noodzaak van de in aan bouw zijnde schouwburg. We kregen direct een kopje koffie en sigaret ten aangeboden, waarna de heer van Loo enige algemene opmerkingen maakte en ons hierna direct met de bouwplan nen confronteerde. Den Helder had voor de oorlog nog een schouw burg. Deze is in de oor log afgebroken. Nadien heeft onze stad zich voor culturele manifestaties moeten behelpen met verschillende gebouwen, waaron der o.a. de aula van onze school, het gemeentelijk Lyceum. Dit was met recht een "zich behelpen". Ondanks de uitstekende samenwerking met de diverse instanties voelde men toch de noodzaak van een goed geoutilleerd gebouw. In 1956 kwamen de eerste plannen voor de herbouw van een schouwburg op tafel, die behelsden de bouw van een winkelcomplex met daarbovenop de schouwburg zelf. Deze plannen zijn later herzien. Zoals de bouw nu gerealiseerd zal worden komt de schouwburg zonder winkel complex op de begane grond te staan. In het cultureel centrum zal een akoestiek komen door middel van akoestische plafonds. Deze Schoolkrant 'De KNOR' 10e jaargang nummer 2. akoestiek zal een "huwelijk" zijn tus sen spreek- en muziek-akoestiek. De stoelen zullen zgn. "bij verstek" geplaatst worden. In plaats van een middenpad zal men de zaal aan weerszijden van de zitplaatsen van brede paden voorzien. Voorts heeft de architect, ir. R.D. Bleeker, gedacht aan een balkon, een artiestenfoyer, een stemzaal en ruime kleedkamers. Een toneeltoren zorgt voor de mogelijk heid om snel van decor te wisselen en gemakkelijk nieuwe decors aan te voeren. Voor het publiek heeft men een grote gezellige foyer, die verder voor dansavonden, tentoonstellingen, modeshows en congressen gebruikt kan worden. De foyer heeft 400 zit plaatsen. Nadat de heer van Loo ons deze gege- 7

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 7