Timorlaan Rens Schendelaar Tot de jaren 1930 bestond de omgeving van de Timorlaan uit weilanden en akkers. Er stond wat boerenbebouwing, een varkens- schuur en de Gebroeders Kraan hadden er een visrokerij, genaamd de Grote Rokerij. Ook het Schuthok van de gemeente stond er, waar uitgebroken vee op stal werd gezet en tegen betaling kon worden opgehaald. En volgens overle veringen was het daar ooit moerassig geweest, het werd daarom ook wel 't Verdronken land genoemd. Een andere bijzonderheid is de landweg die door het gebied liep, dat was de Alkmaarscheweg die vanaf de Strooweg (Jan Verfailleweg) uitkwam in de Ouwe Helder, ter hoogte van de Langestraat. Want ooit was de loop van deze weg een zeedijk en bekend als de Koogdijk, maar dat is alweer vele eeuwen geleden. De foto uit circa 1935 toont het nog prille Timorpark met de eerste aanplant, wandelschelpenpaden en wat bankjes. Rechts bevindt zich de Javastraat in wording met een aantal woningen en de witte huizenblokken van Woningstichting ter hoogte van de Balistraat. Deze karakteristieke witte huizen zijn inmiddels alweer verdwenen. Verder zien we de water toren, en de schoorsteen van de gasfa briek aan de Fabrieksgracht. De aan leg van plan Timorstraat, vanaf 1933 Timorlaan genoemd, maakte deel uit van het uitbreidingsplan West. De Haagse architect W. van Boven ontwierp in dienst van de gemeente de wijkindeling en het stratenplan van wat nu bekend is als de Indische buurt. De eerste activiteiten voor de bebouwing van de Timorlaan vonden plaats in februari 1933 in het gemeen tehuis aan de Kerkgracht waar de gronden voor woningen werden uit gegeven. Waarschijnlijk door de aan leg van een groot park aan de over zijde van de straat, moest er royale bebouwing komen van woningen die in de verkoopadvertenties landhuizen werden genoemd. Architect Jan Wilke uit Bilthoven ontwierp het woonblok in het midden van de foto. Wilke had ervaring met de bouw van landhuizen aan voorname lanen te Bilthoven. En hij was de architect van de katho lieke O.L. Vrouw van Lourdes kerk te Doorwerth. Ook de Helderse archi tecten Van Beckum en Van der Leek ontwierpen woonblokken. Het linker woonblok is van architect Van Bec- kum maar de woningen van Van der Leek staan meer richting de Huisdui- nerweg en zijn niet zichtbaar op de foto. Niet alleen het Timorpark werd van groen voorzien, langs de Timor- laan kwamen bomen. Dit gebeurde door kinderen met feestelijk vertoon tijdens de boomplantdag van 1934 waarbij in ieder plantgat een fles werd ondergegraven met de naam van de jeugdige planter. Timorlaan circa 1935. 6

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 6