Joodse begraafplaats in Huisduinen. (Foto uit het boek, pagina 50) Jack Ambriola in op wat tastbaar over is van het ooit florerende Joodse leven in Den Helder: de 209 graven op de Huis- duiner begraafplaats. Jack Ambriola behoort ontegenzegge lijk tot het Gilde der Onderwijzers. Die hoofdletter O blijkt wel uit de manier waarop de auteur de lezer meeneemt naar de begraafplaats. De geschiedenis ervan wordt welsprekend uit de doeken gedaan, Joodse begrafenisrituelen toe gelicht, grafzerken nader bekeken en de betekenis van de Hebreeuwse opschrif ten uitgelegd. Zo betekent Po Niqbar 'hier ligt begraven' en Tijeh Nisjmato Tseroera Bitsoer staat voor 'moge zijn/ haar ziel gebundeld zijn in de bundel van het eeuwige leven'. De oudste steen is die van Louis Boas en dateert uit 1827. Boas was kapitein van de infanterie die overleed aan de ver wondingen die hij opliep bij de stranding van het linieschip Wassenaar. Verder staat Ambriola stil bij stenen van illus tere Joden onder wie Mozes Philip Polak, de drijvende kracht achter het voor de oorlog vermaarde Casino aan de Kanaal- weg. Ook het verhaal van de onderne mers Benjamin Oudkerk en Gerrit van Praag passeert de revue. Ze begonnen ieder voor zichzelf als kleine handelaren in van alles, vonden elkaar als compag nons en wisten hun gezamenlijke onder neming uit te bouwen tot drie winkels in meubels en huishoudelijke artikelen. Het waren zaken die ertoe deden. Uitgebreide aandacht besteedt Ambriola aan het geslacht Grunwald. Over bijvoorbeeld Meijer Grunwald, wiens grafsteen het droeve lot vertelt dat zijn vrouw en zoons trof; in 1943 vermoord in Sobibor. Ook andere graf teksten verwijzen naar het leed dat de Helderse Joden in de oorlogsjaren trof, waaronder de vele bombardementen. Meijer Grunwald was trouwens de vader van Caroline Elzas-Grunwald. Zij overleefde de verschrikkingen en in naoorlogse jaren vertaalde zij de Hebreeuwse grafteksten op de Joodse begraafplaats in het Nederlands. Ambriola maakte voor zijn boek dank baar gebruik van deze bron. Steen van Mozes Philip Polak, wiens naam onlosmakelijk verbonden is met het vermaarde Casino aan de vooroorlogse Kanaalweg. (Foto uit het boek, pagina 30) Joop D. Kila zei het al: van armoedzaai ers tot Helderse burgers met status en aanzien. De familie Grunwald laat die sociale stijging mooi zien. Zo bracht David Hartog Grunwald het tot wet houder, was zesentwintig jaar actief als gemeenteraadslid en een poosje lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Anekdotisch is het verhaal rond de steen van Hartog Jacobs. Hartje werd hij genoemd, omdat ie klein en ook nog eens krom was. Ooit moest hij voor een akkefietje voor de rechter verschijnen. Hartje, lompenkoopman en later han- delaar in aardewerk, dacht de magis traat te imponeren met de woorden "maar mijn broer is rechter." Niettemin kreeg Hartje een sanctie zijn broek. Evenwel, na afloop wilde de rechter weten hoe het nu zat met die broer. Waarop Hartje met pathos verklaarde: "U ziet me hier voor u staan, ik ben krom, maar mijn broer is rechter." De Joodse begraafplaats vertelt veel over Joodse symbolen, rituelen en gebruiken, waaronder de Davidster, de besnijdenis, rouw en verdriet. Ambriola wijdde er eerder al een artikel aan in Levend Verleden van maart 2014. Achterin het boek is een namenlijst opgenomen van Helderse Joden die door het nazibewind zijn vermoord in Auschwitz, Sibibor of elders in Europa: 287 mannen, vrouwen en kinderen. Daar voegt Ambriola een indringende overdenking aan toe: "Wie voor de imposante stenen staat van hen die hier rusten, kan niet loskomen van de gedachte aan hen die hier niet liggen, maar een afschuwelijk levenseinde von den in een vernietigingskamp, louter omdat ze Jood waren." Hiermee geeft de auteur treffend zijn belangrijkste boodschap af: opdat wij niet vergeten. De Joodse Begraafplaats in Huisduinen, Jack Ambriola, nr 27 van de Helderse Historische Reeks (ISBN 978 90 6455 781 1) is voor 15 euro verkrijgbaar bij de Brunas in Den Helder en Julianadorp. Ook verkrijgbaar bij D. Makelaar, Elzen straat 49, tel. 0223-625895. 5

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 5