Van het bestuur Ingekleurde gravure van Koegras en Huisduinen, C.J. Visser, 1641. Ko Minneboo Het is acht jaar geleden dat toen malig voorzitter Maarten Noot zijn ambitie op papier zette. 'Het op poten zetten van een volwassen informatiebalie, waar een breed publiek terecht kan voor de geschie denis van de stad.' 'Alles gaat straks digitaal, waardoor in de toekomst veel van onze gegevens op de com puter zijn op te zoeken. Dan komen wij dicht bij mijn ideaal, historische informatie naar de burger die altijd oproepbaar is.' Dat ideaal komt nu een stukje dich terbij. Het heeft wat moeite en vooral veel tijd gekost, en de komende periode zullen er nog wel de nodige zweetdruppels vallen, maar wij gaan naar School 7 verhuizen, en daar komt een historisch informatiepunt. Het HHV-post- en bezoekadres is vanaf 1 april 2016 Weststraat 110 A, 1781 BZ Den Helder. Vanaf die dag begint het verhuizen en het proefdraaien. De officiële opening van School 7, met daarbij een heel openingsweekend, is op 21 en 22 mei. De wens om iets bijzonders met School 7 te doen is al oud. Het was de toenmalige directeur van Triade, Jos Post (1949-2007) die in mei 2005 een pleidooi hield voor een cultuur historisch centrum in School 7. Meer dan 10 jaar later wordt haar visie wer kelijkheid. Wel wat anders ingevuld. Tijden en mogelijkheden veranderen immers. Onze HHV-missie daarbij is duidelijk: bewaren, ontsluiten en verspreiden van de geschiedenis van Den Helder. Hoe simpel kan een mis sie zijn. Hoe moeilijk en tijdrovend kan de uitwerking zijn. Bewaren, wat moeten wij eigenlijk waar bewaren? Alles in Den Helder, en dan ook nog alles in school 7? Of is het wel- licht toch verstandiger om historisch belangrijke documenten op een goede geconditioneerde wijze te bewaren in het Regionaal Archief Alkmaar. Het RAA waar de gemeente Den Helder aan meebetaalt. Maar het moet dan wel hier ontsloten kunnen worden. Alles bewaren? Ons bestuursbe sluit is duidelijk. Wij zijn als HHV geen museum. Met locaties als de Stelling van Den Helder en Fort Kijkduin, Reddingmu seum en Marinemuseum, maar ook Helderse Vallei en Oranjerie, Pavil joen van Toen en VVV is de historie van Den Helder voldoende zichtbaar te maken. Geen Helders Museum, wel een kleine voorwaarde: samenwerken! De rol van de HHV daarbij is kennis centrum zijn van onze geschiedenis. Stap voor stap ontwikkelen wij met een groep vrijwilligers die moder nere rol. De uitdaging daarbij is: hoe stemmen wij af met het RAA, met de Gemeente, met KopGroep Biblio- theek en met al die andere partijen. De nieuwe huisvesting geeft Den Hel der een schitterende kans. Niet om de locatie: centraal gelegen. Ook niet om het juweel dat de nieuwe School 7 is geworden. Nee, maar wel om de mogelijkheden die deze huiskamer ons geeft om de cultuurhistorie van Den Helder op een bij deze tijd pas sende manier onder de aandacht van een groter publiek te brengen. Wacht even, cultuurhistorie van Den Helder? In de afgelopen periode hebben wij ons steeds meer over de vraag moeten buigen, 'wat is eigenlijk het gebied en de geschiedenis waar wij ons als HHV mee bezig (blijven) houden.' Tot onze verba zing was het antwoord vrij snel duidelijk. Wij richten ons als HHV op de geschie denis van het gebied dat onze 'oergrond' is, tot het oude Koegras. Het gebied tussen Texel, de Haaksgronden, Helder, Huisduinen, Callantsoog, de Zijperzee dijk en Wieringen. Het gebied zoals te 2

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 2