Twee jaar voor de stichting van het 'Leger des Heils' in Engeland bleek hier de vereniging 'Ontwaakt bij Tijds' opgericht. Opvallend bij de gevonden vermelding was dat de ver eniging gevestigd was in Nieuwediep, maar dat volgens de toenmalige bij behorende lijst 'Nieuwediep' gelegen was in Drenthe! Dat laatste is ook waar, maar dat 'Ontwaakt bij Tijds', deze maand precies 140 jaar geleden, in Drenthe gesticht zou zijn, dat kon natuurlijk niet waar zijn. Zo bleek dezelfde plaatsnaam heel lang tot foute informatie te leiden. Het heeft ook vele jaren geduurd, maar het is uiteindelijk gelukt om, met dank aan het Huygens Instituut voor Neder landse Geschiedenis, de vereniging daar geplaatst te krijgen waar het Nieuwediep van 'Ontwaakt bij Tijds' in de 19e eeuw thuishoorde, hier bij ons in de kop van Holland. In die eeuw bestond ook de vereni ging 'Liefdadigheid naar Vermogen' de opdrachtgever voor het toenmalige tehuis van ouden van dagen in de Jan in 'tVeltstraat. De drie verenigingen laten samen zien dat ervan oudsher veel aan steun werd gedaan. Het werd gedaan, maar het was blijkbaar ook hard nodig. In dit Helderse rijtje hoort natuurlijk de naam van bakker Cornelis Breet (1835 - 1916) genoemd te worden. De evangelist uit Nieuwstad. De naamgever van de Bakkerbreetstraat. De stichter van het unieke kerkje in de Vijzelstraat dat in 1879 door de Nieuwediepers is gebouwd en dat in de jaren tachtig van de vorige eeuw door de Visbuurters volledig is vernieuwd. En vorig jaar wederom door de huidige bewoners van de Visbuurt grondig is opgeknapt. Ondanks dat blijft het vermoedelijk een kerkje dat 'eeuwig' zal moeten worstelen om te blijven bestaan. Den Helder geen historische plaatsen? Misschien wel te veel om op te noemen, als je maar durft te verdwalen. Op 1 november 1876, dit jaar dus ook 140 jaar geleden, werd door koning Willem III het Noordzeeka naal geopend. Die opening betekende feitelijk het einde van de toenmalige groei en rijkdom in Nieuwediep. Er ontstond hier steeds meer armoede en noodzaak om hulp te geven. 'Ont waakt bij Tijds' werd in het begin van dat jaar opgericht. De grote motor bij die vereniging was haar president A.G.J. de Vries. Abraham Gerhard Jan de Vries (1830 Den Haag - 1895 Den Helder) trouwde op 29 april 1858 in Den Hel der met Maria Kroonstuiver (1840 Den Helder - 1896 Den Helder). Na het overlijden van Jan de Vries stond het volgende in 't Vliegend Blaadje. Een man ontviel aan deze gemeente, van wiens verscheiden, om bijzon- dere redenen, melding gemaakt dient te worden. Al behoorde hij niet tot de gewone autoriteiten of beamten, die door hunne betrekking met eere genoemd worden, toch was het eigen aardig optreden van den heer A.G.J. de Vries in onze gemeente een kenmer kende bijzonderheid. Allereerst leerden we hem kennen als brievenbesteller aan het postkantoor alhier, in welke functie hij geplaatst werd toen hij de Marine eervol had verlaten. Hij nam opnieuw dienst ter zee en wel bij de toen pas gevestigde Maatschappij 'Nederland' aan boord van de mailboot 'Willem III'. Zoals bekend is, stoomde dit prachtige schip in 1871 het Nieu- wediep uit en verbrandde twee dagen daarna op zee. Bij deze ramp heeft de Vries zich bijzonder onderscheiden; aan zijn krachtig optreden gedurende de paniek aan boord, was 't gedeeltelijk te danken, dat geen menschenlevens verloren gingen. Het varen zeide hij daarna vaarwel en vestigde zich voor goed alhier. In het jaar 1872, toen in ons land algemeen het 300 jarig feest van ons volksbestaan werd herdacht en ook in onze gemeente op 1 en 2 april feest werd gevierd, nam hij aan den groten allegorische optocht, toen gehouden, deel aan het hoofd van een corporatie, bestaande uit kolenwerkers, toetuigers, haringtrekkers, houtvlotters en ballas- ters, gekleed in een costuum van water geuzen, tezamen 230 man. Uit deze aanvankelijke samenvoeging vormde de Vries een blijvende vereniging en wel onder de vreemd klinkenden naam 'Ontwaakt bij Tijds'. De vereniging, Koninklijk goedgekeurd, en thans nog bestaande, had ten doel, den werkman bij ongeluk en ziekten te ondersteunen; zij bloeide weldra en werkte onder zijn bestuur nuttig. Hij wist door zijn gezaghebbend optreden onder den vaak ruwe mannen een orde te vesti gen, waarvoor men respect kon hebben en waardoor de bloei van de vereniging zeer werd bevorderd. Jan de Vries, zoals hij gewoonlijk familiair genoemd werd, was een 26 De Maranathakerk krijgt een nieuw dak.

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 26