Kaart van Leendert den Berger 1743-1802. De kustontwikkeling vanaf 1571 tot 1578. De rode lijnen geven de verschoven zeedijken weer. Onderste deel getekend door Adrianus Antony 1571. Voor de aardigheid is bijgetekend de 'tegenwoordige Helderse Kerk'. Die staat daar dus tijdens het leven van Leendert (collectie Rijkswaterstaat). met een verwijzing naar elders. Vanuit de aloude Kerkbuurt in Huisdui nen zagen ze dus een andere buurt 'elders' ontstaan. Heel plausibel, maar het klinkt wat té afstandelijk om dat helder in die betekenis dagelijks te gebruiken. Het blijkt echter dat we nog een klein maar belangrijk stapje kunnen doen. Op het internet vindt men ergens onder dat 'elders' een veelzeggend zinnetje: 'Ic en quam hier elders om nyet'. Dat wordt vertaald met 'Ik kwam hier voor niets anders'. Men ziet hoe dat 'elders' gemakkelijk als 'anders' geïnterpreteerd kan worden. Eigenlijk geen wonder. Want in het handboek van Verdam heeft zelfs dat 'el' al de betekenis van anders. Een heel mooi voorbeeld is de oude uitdrukking 'iegeric el' dat gewoon 'ergens anders' betekende. Mijn verklaring voor Den Helder luidt dus 'de andere', of om terug te komen op De Helderbuurt, De andere buurt. Vanuit die aloude Kerkbuurt een logisch begrip. En om het nog wat stelliger te verdedi gen: 'anders' is een bijwoord. Als je dat bijvoeglijk wilt gebruiken wordt het vanzelf 'andere'. Bovendien is er nog een aardige vergelijking moge lijk. Er is een andere Hollandse plaats aan de luwe zijde van de dui- nen waarin de term 'andere' aanwe zig is. En dat is Aerdenhout (1639). Vanuit de Haarlemmer Hout gezien was er een 'aenderen' Hout. En dat aenderen betekende 'andere' en werd in de volksmond vereenvoudigd tot 'aerden'. Dat 'Hout' een echt opgaand bos betekende is wellicht bekend. Ik ben zeer nieuwsgierig naar afwijzend commentaar dat echt hout snijdt. Ik zou zeggen 'Kom er maar mee!' Van quelders tot kwelders Ik vind die Oost-Friezen letterlijk te ver gezocht. Maar het was mij intus sen ook nog niet erg duidelijk wat die Hellers nou precies inhielden. 21

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 21