De naam Den Helder verklaard met de nodige aandacht voor andere opvattingen Opgedragen aan mijn beste vrienden uit Den Helder en de nagedachtenis aan Willem Brinkkemper. JanKeuken Twee buurten Het nieuwste en allermooiste boek van Jan Bremer is 'Husidina', een werkelijk prachtig geïllustreerd boekwerk, dat dankzij de spon soren voor zo'n €27,50 te koop is. Het omvat de geschiedenis van het voormalige eiland Huisduinen, met inbegrip van Den Helder. Het dorpje aan de westzijde van het eiland, ook met de naam Huisdui nen, heeft in de loop van de tijd heel veel aan de zee moeten prijsgeven. Eigenlijk een wonder dat het nog bestaat. De belangrijkste buurt lag om het kerkje en werd heel vanzelfspre kend De Kerkbuurt genoemd. Het dorp bestaat al relatief lang, zij het niet op dezelfde plaats. In elk geval langer dan een ander dorpje dat aan de noordkant van het oude eiland ontstond, De Helderbuurt. Er is ook daar heel wat moeite gedaan, om dat ongeveer op dezelfde plaats te hand haven. Maar uiteindelijk heeft het zich, noodgedwongen, iets zuidelijker ontwikkeld tot een heuse stad, met aanvankelijk de korte naam Helder. Helder, dat op een gegeven moment een voormalig lidwoord terugkreeg en Den Helder werd. Sommige men sen dragen nog die oude naam Helder en weten waarschijnlijk wel aan welke plaats ze dat te danken hebben. Hellers uit het oosten Terugkomend op dat prachtige boek werk 'Husidina' moet je natuurlijk bedenken, dat je niets over geschiede nis kunt schrijven zonder af en toe wat discutabele beweringen te doen, of zelfs wat storende foutjes te maken. Op blz. 33 lezen we met enige verba zing dat de naam Den Helder afgeleid zou zijn van kwelder. De tekst gaat dan verder met de volgende verkla ring: 'Op de kaart (op de volgende pagina) is duidelijk te zien dat de nederzetting achter de Noordduinen van het eiland op een stuk buitendijks wad ligt. Zo'n stuk wad of kwelder heet in Oost-Friese waddengebieden nu nog een heller.' Aldus Jan Bremer. Men zou dat terug kunnen vinden in het boek 'Zeshonderd jaar water en land' van Henk Schoorl, blz. 98. Men leest daar, in een uitgebreide voet noot, dat een wad of een kwelder in Oost-Friese waddengebieden nog hier en daar een heller wordt genoemd. Even aangenomen dat deze 'hellers' van de Noord-Duitse kust een ver bastering van kwelders zouden zijn, betekent dat nog niet dat er op het voormalige eiland Huisduinen ook behoefte was om die merkwaardige term te gebruiken. En dan nog slechts op één plaats. Jan Bremer heeft deze uitzonderlijke "Een gedeelte van de Helder, Anno 1667". (Atlas van Schoemaker, Koninklijke Bibliotheek Den Haag) 19

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 19