Ver dwalen VI 7i> arfïficaft is awarded if Ko Minneboo "Weet u of er ook in Den Helder een straat naar Le Maire is ver noemd? En wie dat was? In mijn woonplaats bestaat die straat." De vragen kreeg ik van een toerist die vorig jaar in de Projectwinkel Stadshart in de Spoorstraat bij ons op bezoek kwam. Ook de Helderse VVV krijgt volgens mij dat soort vragen. Voor je het weet sta je met je mond vol tanden. De naam kende ik uiteraard wel, maar waar de straat lag, en vooral hoe het verhaal daarbij historisch precies in elkaar zat, daar moest ik toch even wat langer over nadenken. Een maand daarvoor gestelde vraag: "Weet u waar de Schoolstraat is, daar woont een ver familielid" kon ik in eerste instantie zelfs helemaal niet beantwoorden. De Schoolweg in Julianadorp wist ik wel. Die weg is algemeen bekend. Zeker bij de dorpers. Maar de School straat? Dan wreekt zich toch het feit Miep Purmer-van der Linden met dochter Betsy voor de tot noodwoningen omgebouwde kippenboeten. Waardering Britse regering. dat ik halverwege de jaren zeventig onze mooie stad verlaten heb, en langer buiten dan in Den Helder gewoond heb. Het bleek dus verstan dig om in de projectwinkel een platte grond van onze gemeente bij de hand te hebben. Voor degenen die ook op zoek willen gaan naar de Schoolstraat, die is in 'Muizenstad, in het nieuwe Sluisdijk waarvan in december 1974 de eerste paal de grond in ging. De toen nieuwe buurt met haar oude naam waarin de Langestraat uit het oude Helder voortleeft. Ook de Schoolstraat was een straat in dat in de oorlog gesloopte oude Helder. Aan de Schoolweg woonde opa Cor Purmer (1894-1975) en later opnieuw de ouders van mijn vrouw. Betsy (1948-2008) was daar zelfs geboren. In één van de kippenboeten van haar opa. Kippenboeten die in de oorlog voor de evacués uit Den Helder tot noodwoningen waren omgebouwd. Ook verzetsheld Herman van der Meijden, in de jaren zeventig actief bij het herstel van de Visbuurt, heeft daar het laatste oorlogsjaar gewoond. Hij ontving voor het in veiligheid brengen van piloten zowel van de Britse als de Amerikaanse regering een oorkonde. De tot noodwoning omgebouwde kippenboeten werden als gevolg van de woningnood na de oorlog nog lang gebruikt. Zo bleken Schoolweg en Schoolstraat voor mij door de oorlog met elkaar verbonden te zijn. De 'Straat van Le Maire' ligt bij Kaap Hoorn in het puntje van Zuid Amerika. Ontdekt door Jacob Le Maire. Op 24 januari 1615 zeilde hij door die naar hem genoemde zeestraat tussen Vuur land en Statenland. Op 29 januari 2016 was het dus precies 400 jaar geleden dat Kaap Hoorn van hem zijn naam kreeg. Zijn historische tocht viert de gemeente Hoorn al vanaf 14 juni 2015. Zij noemen 14 juni als de vertrekdag uit Hoorn. Helemaal kloppen doet hun terechte feestje eigenlijk niet. De twee schepen van Jacob vertrokken namelijk al op 25 mei (de Eendracht) en 3 juni (de Hoorn) uit Hoorn. Op 14 juni 1615 verlieten beide schepen niet Hoorn, maar voeren zij samen hier bij ons het zeegat uit. 'i - 16 at a token tf fratitndt fir end eppntfatm ef tbe iselp te tie SeHen, Seldim end Airan* ej the Briliih Cemmenwteith of Nations, vhieh nteütd /hem te toept frem, Or eoade eaptere fry tht enertty. bfQ JWéI -■*'irrd fmvw

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 16