ziekenhuis. In 1982 moet 'Parkzicht' wijken voor het Gemini-ziekenhuis. Op 16 januari 1940 overlijdt Krijnen, 80 jaar oud. Voorzitter P. van Dalen van de Woningstichting wijst er bij de uitvaart op dat ruim 900 woningen naar zijn ontwerp en onder zijn toe zicht zijn gebouwd. 'De heer Krijnen heeft zich met hart en ziel gegeven om goede woningen tegen lage huur prijs te verkrijgen. Daarbij moet worden opgemerkt dat alle technische adviezen en vele ontwerptekeningen pro Deo werden gegeven. 'De heer Krijnen bezat de gave om voor weinig geld toch iets goeds te bouwen, zo vervolgt Van Dalen. 'Wij waren er getuigen van toen er een keer sprake van was om voor een bepaald plan eens een andere architect te nemen, de Inspecteur van Volksgezondheid, speciaal belast met de woningbouw, dit ernstig ontraadde. Hij achtte alleen de heer Krijnen de meest geschikte om met de middelen die ter beschikking waren, een goede woning te doen bouwen.' Dochter Souwtje heeft ooit bij de gemeente pogingen ondernomen om Tuindorp te vernoemen naar haar vader. Dit wijkje met arbeiderswonin gen was zijn grote trots. Hij begreep niet dat er inwoners van Den Helder waren die weigerden hier te wonen. Personalia Simon Krijnen wordt geboren op 2 november 1859 in Den Helder. Hij is de zoon van loodsschipper Jelle Krijnen (Texel) en Antonia Christina Bijl (Den Helder). Simon trouwt op 13 november 1884 met Grietje Pijper (Enkhuizen). Zij krijgen elf kinderen, van wie er vijf kort na de geboorte sterven. In 1903 nemen ze een pleeg- kindje in huis: Ludwig Jamöck uit Wenen. Zoon Jelle (1885) wordt architect en trouwt met Maria Pranger uit Anna Paulowna. Hij brengt het Tuindorp- ontwerp van zijn vader naar Rusland, maar dit avontuur loopt slecht af. Het hele gezin - man, vrouw en twee kinderen- belandt drie jaar in de cel omdat het zich met geweld verzet tegen zijn uithuiszetting. Na het uit zitten van zijn straf wordt het gezin het land uitgewezen. Dochter Wilhelmina Paulina (1888) trouwt in 1925 in Los Angeles met Jacob Kellenbach uit Rotterdam. Dochter Antonia Christina (1890) trouwt in 1915 met officier-machinist Jan Anthonie Rietdijk. Dochter Souw- tje (1899) trouwt in 1926 met mari neofficier Johannes Bernardus Berck. Zoon Simon (1903) wordt banketbak ker en drijft enige jaren een winkel in de Koningstraat. Hij trouwt met Maartje de Vries uit Amsterdam. De vrouw van Krijnen, Grietje Pijper, sterft op 24 december 1924, 60 jaar oud. Volgens een dochter uit verdriet, doordat haar man een verhouding kreeg met een veel jongere vrouw, Ida M. Boer, 33 jaar, directeur van de Frö belschool aan de Laan. Vijf maanden na de dood van zijn vrouw trouwt Simon Krijnen met haar. Schatgravers hebben nog veel plezier beleefd aan de vroegere vuilnisbelt in Tuindorp. Bij renovatie van woningen aan de Tuinstraat en de Asterstraat in 1985 stuitten zij op een schervenlaag van twee meter diep, waarin zich nog gave flessen, kruiken, siertegels, gem- berpotjes en pijpenkoppen bevonden. De vuilnisbelt op het Brakkeveld was Stellingcommandant W. Naudin ten Cate (1860-1942) in 1918. (geheugenvannederland.nl) in 1885 in gebruik genomen. Het land behoorde toe aan de Gebr. Janzen, die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de ontwikkeling van de Visbuurt. Bronnen: 't Vliegend Blaadje; Helder- sche Courant; Interview van Marinus Vermooten met een dochter van Krij- nen voor de Lokale Omroep Stichting Den Helder; Gemeentearchief Den Helder; Regionaal archief Alkmaar; 'Even buurten bij verborgen schoonhe den' - themaboekje van Open Monu mentendag 2010, Dick Stoll en Wout Smit; Ach, ik bid en smeek u, laat mij terugkomen in Den Helder - jubile umboek bij het 75-jarig bestaan van de Woningstichting Den Helder, Peter Hovestad en Jan. T. Bremer. Met dit soort schepen werd tot in de jaren vijftig het afval op zee gedumpt. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 15