Bestuur Woningstichting met burgemeester Houwing. Van links naar rechts: F. van der Ploeg, D.C.A. de Zwart, F.H. Nijpels, C. Adriaanse, A.W. Michels, W. Ornee, burg. W. Houwing, J.H. de Nijs, Dr. C.H. Ketner. Spuikanaal Toch wordt Krijnen vooral herinnerd als de man die Den Helder verlost van de stankoverlast van het Helderse Kanaal. Dit water liep aan het einde van de Kerkgracht dood. Door een open verbinding te maken met de fortgrachten rond Fort Erfprins ont staat er doorstroming. Een plaquette in de monumentale muur bij het begin van de Prins Willem Alexan- dersingel meldt: 'Over 't Krijnen-plan is gedacht tot burgemeester Houwing mij bracht. Nu spui ik bij dag en nacht schoon water door Helder's gracht, 1918-1921. Bij de aanleg van het spuikanaal ontstaat er een harde confrontatie tussen Krijnen en het werkvolk. Het karwei moet worden uitgevoerd door werklozen, maar in zijn ogen zijn ze ongeschikt voor dit werk en daar door te duur. Krijnen besluit daarom machines in te zetten. De arbeiders zien dat als een bedreiging van hun broodwinning en ze lopen massaal te hoop voor zijn woning, een villa aan de Javastraat. 'Ze wilden mijn vader vermoorden, vertelt dochter Souwtje later. 'Mijn moeder huilen. Maar mijn vader was helemaal niet bang. Hij ging naar buiten om met ze praten en daarna dropen ze af.' In zijn loopbaan krijgt Krijnen, die van 1898 tot 1919 ook nog gemeen teraadslid is, vaak kritiek te verdu ren. Zo verwijt men hem te weinig opdrachten te gunnen aan Helderse aannemers, te weinig arbeiders uit Den Helder bij zijn projecten te betrekken, en te weinig inspanning te leveren voor de kosten die hij in reke ning brengt. Bovendien zou hij het plan voor het spuikanaal als oplossing voor de stankoverlast van het Helder- sche Kanaal hebben gepikt van twee plaatsgenoten, W.R. Zits en J. Korver. Krijnen lijkt onverstoorbaar, maar hij moet soms de blaren op zijn tong praten om zich te verweren. Weeskinderen Krijnen heeft een zwak voor mis deelde kinderen. Vanaf de oprichting in 1900 is hij bestuurslid van de 'Ver- eeniging tot opvoeding van weezen, half weezen en onverzorgde kinderen' te Huisduinen. Dat levert hem ook brood op de plank, want voor die kinderen moeten tehuizen worden gebouwd. Een van die panden is nu in gebruik als hotel onder de naam 'The Baron Crown. In Huisduinen is Krijnen ook actief voor de N.V. 'Zee bad Huisduinen'. Hij ontwerpt een hotelpension (1928) en een badpavil joen (1934). Door de aanleg van de Afsluitdijk verandert de stroming van het water, verdwijnt het strand en ver bleekt de glorie van Huisduinen als badplaats. De oorlog en de ophoging van de zeedijk vormen de genadeslag voor de creaties van Krijnen. Hij is al ver in de 70, wanneer Krijnen nog naar een grote opdracht hengelt: het rusthuis 'Parkzicht. Hij heeft beet. Het plan wordt hem gegund, samen met dat van architect D. Saal uit Alkmaar. De samenwerking tus sen hen leidt tot een 'juweeltje van moderne bouwkunst, zoals de Hel- dersche Courant op 18 juni 1936 schrijft. Na de oorlog neemt de gemeente het rusthuis in gebruik als 14

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 14