Goede naam Bij het twaalfeneenhal^arig bestaan van de Woningstichting in 1923 zegt vicevoorzitter dr. C.H. Ketner: 'De heer Krijnen heeft als architect het zijne ertoe bijgedragen, dat de Vereeniging ook ver buiten onze gemeente een goede naam heeft. In het bijzonder is dit ten opzichte van het Tuindorp het geval.' Krijnen oogst overigens met zijn Tuindorp inter nationale waardering. Op een ten toonstelling in Engeland wil zelfs de Britse koningin Mary meer over zijn ontwerp weten. Vanaf de oprichting in 1910 tot 1939 is Krijnen het gezicht van de Woning stichting. Honderden arbeiderswonin gen in de Van Galenbuurt, Tuindorp, Vogelwijk en de Visbuurt ontstaan op zijn tekentafel. De eerste 'sociale woningbouw' van zijn hand vinden we aan de Polderweg. In 1912 levert hij een plan voor 38 woningen. Bouwkos ten per woning: 2000 gulden. Simon Krijnen is de zoon van een loodsschipper. Na de lagere school moet hij ook naar zee, maar wanneer hij een schipbreuk bij Noorwegen overleeft - zijn vader krijgt voor zijn moedig optreden bij die ramp een medaille van de Noorse koning -, wil hij daar niets meer van weten. In advertenties in 't Vliegend Blaadje komen we hem tegen als timmerman, aannemer, handelaar in bouwmateri alen, makelaar, maker van tekeningen en bestekken en tenslotte als archi tect. Hij doet zijn vakkennis op in de praktijk. En dat blijkt een goede leer school. Hij is nieuwsgierig, creatief en zit vol ideeën. Daardoor ontwikkelt hij zich tot een kundig, veelzijdig en productief ontwerper. De zee blijft wel trekken. Dagelijks wandelt hij over de dijk, om zich te ontspannen en nieuwe inspiratie op te doen. Aanvankelijk werkt hij samen met A. Senderman en Th. Moorman. Hun eerste gezamenlijke project is de bouw van de rooms-katholieke Volksbond aan de Molengracht (1896). Vanaf 1899 - hij is dan al 40 jaar - opereert hij als zelfstandig architect. De opdrachten druppelen binnen: voor woningen, boerderijen, winkels, scholen, cafés, bioscoopthea ters, fabrieken en een groenteveiling. Een aantal van deze panden bestaat nog en sommige hebben de status van monument, zoals de herenmo dewinkel van Nypels en het horeca- etablissement 'De Buuren van Pieck', oorspronkelijk het woonhuis van directeur C. de Boer van de Helder- sche Courant. Foto in het album "1910-1923 Woningstichting, aangeboden aan scheidend voorzitter C. Adriaanse, Helder 1 sept. 1923". 13 Rfan Bolt terrein Tuinstraat 1Ö23

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 13