MIETJE PIJPER 5IN10N KRtJMEN SMÜN KRIJNfM Het graf van Simon Krijnen en zijn eerste vrouw Grietje Pijper op de Algemene Begraafplaats van Den Helder. (Foto Wout Smit) geleden aan schoeisel en vloerbedek king.' De gemeente erkent dat de toe stand in Tuindorp 'niet een gunstige is', maar de verordening verleent voor een dergelijk geval geen ontheffing. Meer succes met hun klachten heb ben de bewoners bij het bestuur van de Vereeniging voor Volkshuisvesting 'Helder', in wier opdracht Tuindorp is gebouwd. Zij worden twee weken vrijgesteld van het betalen van huur. Vuilnisbelt Wonderwel klagen de bewoners niet over de stank van de vuilnisbelt. Waarschijnlijk is dat te danken aan het kordate optreden van de com mandant van de Stelling van Den Helder. Wegens de mobilisatie zijn er op het nabijgelegen fort Dirks Admiraal veel militairen gelegerd. Vice-admiraal W Naudin ten Cate bekommert zich om hun gezondheid. Bovendien ligt de vuilnisbelt in een gebied dat onder water komt te staan in het geval de inundatieplannen voor de polder Koegras wegens de oorlogs dreiging tot werkelijkheid moeten worden gebracht. Dankzij de mobilisatie heeft de Stel- lingcommandant meer bevoegdhe den dan de burgemeester. Hij maakt gebruik van deze machtspositie door de ambtenaren van de Gemeenterei niging opdracht te geven alle afval van slachterijen en alle fecaliën in het vervolg af te voeren naar zee. Burgemeester W. Houwing, gepen sioneerd marineofficier, voelt zich door dit bevel gepasseerd en bak keleit met Naudin ten Cate over de extra kosten van storten op zee en de daling van gemeentelijke inkomsten doordat er minder fecaliën als mest voor land- en tuinbouw kunnen wor den verkocht. De Stellingcomman dant komt hem enigszins tegemoet. Zolang de fecaliën op het terrein van de Stadsreiniging kunnen worden verwerkt of luchtdicht in een beerput kunnen worden opgeslagen, mag dat proces doorgang vinden, maar het overtollige moet met lossers worden afgevoerd naar zee. En voor de extra kosten moet de burgemeester maar aankloppen in Den Haag. In de loop van 1916 verhuist de reinigingsdienst met zijn opslagplaatsen van de Brak- keveldweg naar de Bassingracht en is Tuindorp van de belt verlost. Vanuit het Storthuis brengen vuilschepen het afval buitengaats. Modderdorp De verwachting was dat in 1915 in Tuindorp 132 woningen voor bewo ning gereed zouden komen. Uiteinde lijk worden het er 89. 'Was de bouw aanvankelijk voorspoedig, later werd bij den aanleg van (grint-)wegen en rioleering veel nadeel ondervonden van het zeer natte weder', zo meldt het jaarverslag van de woningbouw vereniging. 'Ter tegemoetkoming van de dientengevolge ondervonden overlast, door de eerste bewoners, is aan hen twee weken huur geschon ken. Wanneer we weder een nieuw verslag mogen maken, hoopen we ten opzichte van dit plan van een schoon geheel te kunnen spreken, al hoort men tegenwoordig ook de uitdruk king 'Modderdorp' bezigen. Het volgende jaarverslag, over 1916, meldt dat de bewoners over het alge meen tevreden zijn. Het enige waar klachten over zijn, is het behang. 'Door de spoed, die bij de afwerking van de woningen betracht moest wor den, zijn de muren niet voldoende gedroogd, waardoor het behang nog onderhevig is aan verschieten en los gaan.' Het jaarverslag over 1918 vermeldt klachten over ongeregeldheden tussen bewoners van Tuindorp. 'Meestal bleek dat ingrijpen op den weg der politie lag. Verhuizing vond 26 maal plaats. Aangenaam stemt het, dat dit complex niet alleen in de gemeente maar ook daar buiten een goeden indruk maakt. Door woningbouwvereenigingen van elders werd om inlichtingen betref fende dezen bouw gevraagd.' De ledenvergadering van 17 april 1916 besluit tot een nieuw bouwplan, aan de Brakkeveldweg. Het doel is daar 92 woningen te realiseren. Maar ook voor de uitvoering van dit project zijn de omstandigheden niet gunstig. Dat komt 'door de schaarschte der materialen en de daarmee gepaard gaande stijging der materialenprijzen', aldus de Nationale Woningraad. Dat een profeet in eigen land niet wordt geëerd, ondervindt de gees telijke vader van Tuindorp nu. Een aantal leden wil eens met een andere architect zee. De woningen in Tuin dorp lijken onvoldoende op 'arbei derswoningen', zo blijkt uit de kritiek en men wil meer afwisseling - het is te eenvormig allemaal. Het bestuur zwicht voor deze aandrang. De keuze valt op architect Verschoor uit Den Haag. Hij levert in overleg met Krijnen het ontwerp voor 62 woningen op het land van Potteman tegenover het beltterrein. Ook een volgend project op een terrein tussen de Polderweg en de Van Galenstraat doen Verschoor en Krijnen samen. Toch bevalt dit 'uitstapje' de Woningstichting minder goed, zodat alle opdrachten voortaan weer naar de eigen technisch adviseur gaan. Hij blijkt in staat goedkoper te kunnen bouwen. 12 2'11'IËjS i6-f-l!Mfl 5.1 13D3 J-UHS79

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 12