De schepper van Tuindorp: Simon Krijnen Eerste bewoners, voornamelijk Amsterdammers, komen terecht in modderpoel Wout Smit Simon Krijnen verrijkte Den Helder honderd jaar geleden met een charmant woonproject: Tuindorp. In zijn gedachten moest het hier ideaal wonen zijn: een knusse woning met veel licht en lucht, een eigen tuintje, in een groene oase en voor een betaalbare huur. 'Het is een heel eind loopen om bij het 'tuindorp'- in wording te komen, zo schrijft de Heldersche Courant op 8 mei 1915. 'Waar het bebouwde deel van den Brak- keveldweg ophoudt, slingert zich de weg voorloopig nog door pol derland. Inderdaad blijkt, dat hier een werkelijk dorp in wording is, want het terrein strekt zich, langs de fortificaties, tot op aanzienlijken afstand uit.' De verslaggever is naar Tuindorp getogen in verband met de eerste steenlegging. Voorzitter C. Adriaanse van de Vereniging voor Volkshuisves ting 'Helder' vertelt bij die gelegen heid dat het plan voor dit tuindorp a&omstig is van de heer Krijnen, 'die slechts opdracht kreeg een aantal woningen te bouwen en met dit plan voor den dag kwam'. Alsof het een spontane opwelling van Krijnen was. Maar de technisch adviseur van de woningbouwvereni ging volgt de ontwikkelingen op zijn vakgebied nauwgezet. Tuinsteden, ontstaan in Engeland, doen interna tionaal opgang. Ze kenmerken zich door lage eengezinswoningen met een voor- en achtertuin en omringd door groen. Voor de Jutters van het oude Den Helder ligt Tuindorp in 1915 echter te afgelegen, zo ver in de polder en gebouwd bij een stinkende vuilnis belt, waar poep, vis- en slachtafval Architect Simon Krijnen (1859-1940). (Collectie Marinus Vermooten) worden gestort. Bovendien schrikken de huren van f. 2,40 tot f. 3,15 per week hen af. Zij betalen niet meer dan een tot twee gulden per week. Het merendeel van de eerste Tuindor- pers komt dan ook van buiten, met name uit Amsterdam - 'wervianen' die in verband met de sluiting van de marinewerf in Amsterdam zijn over geplaatst naar Den Helder. Daardoor verwordt Tuindorp tot een Amster damse enclave. Op 23 oktober 1915 schrijft de Hel dersche Courant: 'De gemeente Hel der zal weer een nieuwe buurt rijker zijn, en wel, die gelegen bij den Belt- weg en vlak bij de fortlinie, gebouwd voor het volk, dat er weliswaar tame lijk ver en afgezonderd woont, maar dat er toch beter gehuisvest is dan in menig krot van oude Heldersche wij ken. In deze nieuwe huizen en nieuwe straten leven op 't oogenblik nieuwe, vreemde menschen - Amsterdam mers, die er zoo gemakkelijk en toe gankelijk uitzien als hun vriendelijk geschilderde huisdeuren en men moet met ze praten - die vroeger op een bovenhuis als 't ware opgesloten zaten - om te hooren hoe de gezin nen er in hun schik zijn, nu ze het voorrecht genieten een huis alléén te bewonen.' Groeien als kool Een van de nieuwkomers vertelt: 'Met dit splinternieuwe huis hopen we tezamen oud te worden. 't Is hier heerlijk frisch en gezond. Wat anders dan op Kattenburg waar we drie-hoog in de lucht moesten leven, met buren onder je en buren boven je, met buren voor je neus en buren achter je rug, een benauwde, volle omgeving, waar je jongens bijna altijd ziek te bed lagen. Maar de dokter heeft bij ons vertrek al gezegd: jullie gaan naar een goed punt van Holland - aan 't Nieuwediep zullen die bleeke, magere kinderen wel opknappen, in de zoute zeelucht groeien als kool.' Verontwaardigd reageert C.B.F. Auden- aerde, Tuindorp 25, op 16 november in de Heldersche Courant: 'Ondergeteek- ende wil niet ontkennen, dat onder de 60 a 70 Amsterdamsche gezinnen, die thans het modder (hij bedoelt Tuin dorp) bewonen, er misschien eenigen zijn, die op achterkamers hebben gewoond, maar met zekerheid kan hij wel zeggen, dat de meesten, zoo niet allen, in Amsterdam niet in zoo'n rot ten toestand hebben moeten leven, als dat zij nu verplicht zijn te doen. 'Ondergeteekende is met ingang van 4 October l.l. overgeplaatst van Amster dam naar den Helder en moest ook een woning betrekken in Tuindorp. Nu zal hij van de woningen geen kwaad spreken, want die zijn heusch niet onaardig, maar om de lezers van uw veelgelezen blad niet in den 10

Levend Verleden - Den Helder | 2016 | | pagina 10