Met deze stoombarkas vervoerde de Koninklijke Marine de vorstin door de ondergelopen polder. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) hout, korenschoven, verdronken run deren, schapen, varkens en pluimvee en allerlei andere voorwerpen, die bij ebbe uit den Anna Paulownapol- der de Zuiderzee opdrijven. Het vee wordt hier opgevischt en bij de slagers opgehangen. Het vleesch is nog bruik baar. Ook komen geheele gezinnen uit dien ondergeloopen polder hier een onderkomen zoeken. De aanblik is hoogst treurig. De meeste vrouwen en kinderen zijn ziekelijk van koud en ontbering. Dr. De Goeje verleent geregeld hulp. De menschen worden hier van het noodige voorzien". De Telegraaf, 20 januari: "De Konin gin in de geteisterde streken. Verge zeld van haar gewone gevolg, begaf de Koningin zich hedenmorgen vroeg (*19 januari) met den trein van 7 uur 55 van het Centraal Station te Amsterdam naar Alkmaar. Aan den trein was een salonrijtuig toegevoegd. Voor het station te Alkmaar stonden reeds eenige auto's gereed, waarmede Hare Majesteit zich naar Oudesluis in den Anna Paulownapolder begaf. Hier lag een bootje gereed. Met dit vaartuig werd langs de vaart naar de Van Ewijksluis gevaren. Het was helder, koud weder en het zonnetje deed het donkerblauwe water van den overstroomden Anna Paulown- apolder schitteren en flikkeren. Toch zag die watervlakte er eentonig en verlaten uit, nog troosteloozer dan de ondergeloopen polder benoorden Amsterdam. Rijen boomkruinen steken hier boven het water uit en duiden de plaats aan waar eens de weg was". "Het water staat hoog en de golven knabbelen nog steeds aan de dijken. De spoordijk door het Westdeel van Anna Paulowna vormt nu een water- keering, die stuk is. Militairen en werklieden arbeiden met koortsach- tigen ijver aan de versterking van de dijken. Karren vol zandzakken wor den aangevoerd en de weg is door al dat transport in een modderpoel her schapen. De zijkanten van de wegen vertoonen diepe wagensporen en menigmaal verdween onze auto tot bij de assen in de modder. Toen de boot passeerde, brachten de schildwachten H.M. het saluut. In gezelschap van den burgemeester van Anna Pau- lowna doorkruiste zij den geheelen polder en onderhield zich met ver schillende personen. Overal was de ontvangst eenvoudig en hartelijk". Geweldig spook Heldersche Courant, 22 januari: "Gis teren, Vrijdagmorgen, hingen bij het Havenkantoor en aan den Windwij zer de zwarte kegels met de punten naar beneden, hetgeen voorspelde: storm uit het Zuidwesten met rechts draaiende wind d.w.z. dat de wind zou uitschieten. Toen we hoorden, dat deze weersgesteldheid voor den Anna Paulownapolder opnieuw ern stige gevolgen had gehad, zijn we er weer heengegaan. Helaas, het was zoo. Voor Breezand zagen we al uit den trein wat er was geschied. Het water stuwde met kracht uit het Wes telijk deel van den Polder op naar den Krommen tocht en stroomde voort, angstig voort naar de Zandvaart, dat is in Breezand, en vandaar ging het weer verder naar den hoek van De Kooi" "Hier en daar zag je bewoners haastig de vlucht nemen. Menschen met kof fers en manden liepen alsof er een geweldig spook achter hun hielen zat. O, dat was een aangrijpend, een zeer droef gezicht, die vrouwen en doch ters en kinderen, zenuwachtig opge wonden en huilend en jammerend te zien loopen als krankzinnigen. Was alles dan verloren? Zou het zeewater nog meer vreeselijke dingen bren gen in deze toch al zoo geteisterde streek?" "Maar daar aanstonds aan het Station moesten we al dadelijk méér ellende ervaren. Onze trein stond er nauwe lijks stil of een treurige stoet kwam over het perron, om weer in de stap pen. Mannen en vrouwen, - zieke slachtoffers van de ramp - lui die als het ware hun verstand hadden ver loren, die van schrik en ontzetting, door een beroerte, door een heftigen zenuwaanval waren getroffen op 't oogenblik, dat ze het gevaar voor oogen zagen, werden gesteund, lief- derlijk gedragen, geholpen door onze wakkere soldaten, in den spoorwagen gebracht, om maar vlug te vertrekken naar familie, vrienden en kennissen". "In de wachtkamer 1e klas had dr. Aldershof, die ook al zijn huis aan de Van Ewijckvaart had moeten verlaten, zich gevestigd om geneeskundige hulp te verleenen. Daar stond zijn gansche apotheek en daar was zijn 8

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 8