Door schepen te laten afzinken probeerde men gaten en zwakke plekken in de dijken te dichten en te versterken. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) Om de Westpolder te beschermen verhoogden militairen uit Den Helder de weg tussen Kleine Sluis en Van Ewijcksluis. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) ontboden, zakken met zand werden gevuld en eenige honderden soldaten aan het werk werden gesteld om de laagste gedeelten in den weg tussen Van Ewijcksluis en Kleine Sluis te verhoogen, om zoodoende den West polder te sparen. Order werd gegeven om de verschillende duikers in den spoordijk te stoppen. En het duurde niet lang of de manschappen togen aan het werk" Nacht vol angst en schrik "Het spreekt vanzelf, dat het voor velen een nacht vol angst en schrik is geweest. Velen zijn huis en hok ontvlucht met alleen de noodige kleedingstukken. En in hotel Veer- burg aan de Kleine Sluis b.v. was het een intocht van vluchtende vrouwen en kinderen. Ook verschillende men- schen trokken in den eersten schrik reeds verder, niet wetend hoe groot de ramp zou worden. Verschillende maatregelen werden getroffen later op den dag om het vee te redden. "....De heer J. Blaauboer deelde ons mee, hoe in Den Helder een 7-tal tjalkschepen waren aangekocht en bij eenigszins gunstigen toestand zou men die in het gat laten zinken, om zoodoende daarop met zakken zand te kunnen voortbouwen. Met kar ren vol werden deze zakken zand in schepen geladen om ze naar de plaats van doorbraak te kunnen vervoeren. En verder wordt steeds alle aandacht gewijd aan den scheidingsweg tussen Oost- en Westpolder. 't Was ook de heer J. Blaauboer die ons meedeelde, hoe alle mannelijke bewoners van het Westdeel waren opgeroepen om aan den arbeid te trekken om dezen weg te versterken. Een 500 schoppen waren uit Alkmaar op komst. Trou wens de militairen, onder leiding van kapitein Van Es, waren bereids met dezen arbeid begonnen. "Uit Wieringerwaard: ..Innig treurig is zeker wel 't feit, dat twee kinderen moeten zijn omgekomen. De ouders waren met hun 5 kinderen aan de Van Ewijcksluis aangekomen, doch twee van hen, een van 8 en een van 9 jaar, zijn ze kwijtgeraakt". De Telegraaf, 15 januari: "Uit Wie- ringen meldt men ons d.d. 14 Jan: Onmiddellijk na het bekend worden der groote doorbraak van den polder Anna-Paulowna zijn, onder persoon lijke leiding van onzen burgemeester ongeveer 70 onzer visschers met twintig vaartuigen en zeven vletten derwaarts vertrokken, ten einde alle mogelijke hulp te verleenen. De vlet ten, ieder bemand met vijf personen, doorkruisen den geheelen polder, om in de eerste plaats te onderzoeken, of nog menschen op de boerderijen zijn achtergebleven en in de tweede plaats, om zooveel mogelijk vee te redden. De vaartuigen zijn reeds druk bezig zakken zand naar de plaats des onheils te vervoeren en het gat in den dijk, hetwelk eene lengte heeft van ongeveer twee honderd meter, te stoppen". Infanterieschepjes "Een 800 soldaten zijn bezig om den weg van de Kleine Sluis naar de Van Ewijcksluis te verhoogen; hoewel zij hun best doen, schieten ze met hun infanterieschepjes in de klei niet erg op. Des avonds om zes uur arri veerde er aan de Breezand wederom een extra trein met militairen om de 5

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 5