Vluchten voor het water in de Anna Paulownapolder Militairen uit Den Helder schieten te hulp Wout Smit De Zuiderzee overweldigde hon derd jaar geleden de Anna Pau lownapolder. Dat was het begin van een ramp in drie etappes. In de nacht van 13 op 14 januari 1916 brak bij Van Ewijcksluis de Amsteldijk door; het zeewater kreeg vrij spel kreeg in de Oost polder. Op 16 januari bezweek het nooddijkje langs de Van Ewijcksvaart, waar door ook de Westpolder deels onder water kwam te staan. Op 17 februari ontstond een doorbraak bij de Zand- vaart. Nu moesten de inwoners van Breezand ijlings vluchten voor het wassende water. De spoordijk fun geerde als waterkering en hield ter nauwernood stand. Wonderwel vielen er slechts twee slachtoffers. Honder den militairen uit Den Helder schoten te hulp. De kranten vormden in die tijd de belangrijkste bron van informatie. Hoe brachten zij deze catastrofe in beeld? Schager Courant, 15 januari 1916: "Het was Vrijdagmorgen nog betrek kelijk vroeg, toen ons de boodschap bereikte, dat er een doorbraak was in de zeedijk nabij Van Ewijcksluis en de Anna Paulownapolder onderliep. Zoo op het eerste oogenblik klinkt zulk een boodschap onbegrijpelijk en ongelooflijk. En het duurt wer kelijk eenige oogenblikken voor de verschrikkelijkheid tot ons door dringt. Het duurde niet lang of onze auto snorde langs de wegen van de Zijpe, om bij de Oudesluis de eerste teekenen van de ramp te ontdekken. Koeien en paarden, nog wild door het ongewone leven om hen heen, daver den ons langs den weg tegemoet in volle ren om vlak voor de auto weer om te keeren en terug te rennen. Drij vers schreeuwden en joegen. Wagens met huisraad kwamen ons tegenmoet en weldra zagen we in de verte als een witte rook het water door de boomen schemeren. .Al spoedig gingen we den zeedijk langs, vanaf de Van Ewijcksluis in de richting van de Wieringerwaard, in welken dijk dan de doorbraak had plaats gehad. Een opening van een 150 M. breedte, waar het water met een woedende kracht doorgulpte. En het was met angst en ontzetting dat we dit gadesloegen, ons zelf afvragend hoe hier te helpen en te redden was. Op dit punt van doorbraak ontmoet ten we in deze vroege morgenuren reeds den Admiraal Naudin ten Cate uit Den Helder met zijn stafofficie ren en den Burgemeester van Anna Paulowna, den heer Wijdenes Spaans, die trouwens den geheelen nacht op post was geweest. Een oogenblik later arriveerde de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, hr. Reigersman en werd de toestand onder leiding van opzichter Dekker, opgenomen". "Algemeen werd de toestand hoogst critiek ingezien en waar van redding van den Oostpolder in deze oogen- blikken natuurlijk geen sprake kon zijn, woedend als het water naar bin nen stroomde, werd alle aandacht gewijd aan de vraag, hoe verdere rampen te keeren. Het resultaat was, dat oogenblikkelijk 't noodige hout werd gerequireerd, schuiten uit Den Helder en Wieringen werden Het water van de Zuiderzee sloeg een gat van 150 meter in de Amsteldijk, waardoor de Oostpolder onder water liep. (Collectie Provinciale Atlas-Foto's) 4

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 4