De Helderse zeedijk bij de stormvloed van 1916 J.T. Bremer Het was uiteraard niet voor het eerst dat de Helderse zeedijk het bij storm zwaar te verduren kreeg. Zo werd bij een zware storm in januari 1901 zo'n 1690 m2 zetwerk tussen Kaaphoofd en Landskeet (Windwijzer Oud Den Hel der) beschadigd. Een jaar later (2 februari 1902) bereikten de golven tijdens een storm de dijkkruin op dit gedeelte eveneens en stroomde water over de dijk. Ook de duinenrij bij Huisduinen kreeg het zwaar te verduren. Plannen om de dijk te verhogen waren er wel en werden ook hier en daar gerealiseerd maar juist niet in het gedeelte voor bij de Windwijzer, het gedeelte waar het in 1916 er hard om spande. Er bestonden namelijk bezwaren tegen dijkverhoging vanwege schietoefenin gen over de dijk vanuit fort Erfprins op doelen bij de Noorderhaaks. In de stormnacht van 6 op 7 januari 1905 werden zelfs stormzeilen aan de binnenkant van de dijk gelegd, veran kerd met zware gewichten, zodat over de dijk slaand water kon afvloeien, zonder dat het binnentalud bescha digd raakte. Tien jaar later sprak de hoofdingenieur-directeur de hoop uit dat er gauw een eind zou komen aan de (Eerste) Wereldoorlog opdat de dijk op de gewenste hoogte zou kun nen worden gebracht. En toen kwam de nacht van 13 op 14 januari 1916 en een maand later die van 16 en 17 februari. Het liep alle maal nog redelijk goed af al zaten de bewoners van Oud Den Helder wel met een enorme wateroverlast. Na afloop mochten de bewoners zelf de troep opruimen en van enige scha devergoeding was, voor zover mij bekend, geen sprake. Ze mochten al blij zijn dat ze niet verdronken waren en dat 'hun' dijk het gehouden had! Wel werd het besluit genomen een in totaal 355 meter lange muur boven op de dijk te metselen, al duurde het nog ruim tien jaar alvorens het plan tot uitvoering kwam. Het plan om te komen tot het leggen van een Afsluit dijk voor de Zuiderzee waardoor in de toekomst bij Den Helder hogere waterstanden bereikt zouden worden, heeft hierbij zeker een rol gespeeld. Als gevolg van de aanleg van de Afsluitdijk verdween het strand bij Huisduinen en veranderden richting en diepte van geulen in de buiten- en binnendelta van het Marsdiep. Literatuur: H. Lambooy, De Helderse zeedijk sinds 1750, 30e uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche, Kring voor Noord Hollandse Waterstaatsgeschiedenis, 2013 De bouw van de keermuur op de Helderse zeedijk, circa 1930. (Collectie Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier) 3

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 3