De watersnoodramp van 1916 J.T. Bremer Inleiding De stormvloed van januari 1916 was eigenlijk eenzelfde als de rampzalige stormen in 1675, 1775 en 1825. In de eerste weken van januari woei het hard uit het wes ten. Het gevolg was steeds hoger waterstanden in Noordzee en Zui derzee. Als dan vervolgens de wind naar het noordwesten en het noorden draait en het water tussen de wadden-eilan den zuidwaarts geperst wordt, loopt de waterstand in de Zuiderzee snel omhoog en krijgen de Zuiderzeedij ken het zwaar te verduren. Op donderdagochtend 13 januari stond er al een zware noordwester storm: bij Den Helder werd 16 uur lang windkracht 9 a 10 gemeten. Bij de eb tussen twee vloedperioden daalde de waterstand nagenoeg niet. Na de storm zakte het water wel enigszins, maar een nieuwe depressie in de nacht van vrijdag 14 januari had fatale gevolgen. 's Nachts om acht voor drie stuurde de burgemeester van Anna Paulowna C. Wijdenes Spaans een (eerste) alarmtelegram naar Haarlem waarop de hoofdingenieur-directeur jhr.ir. C.J.A. Reigersman naar Anna Pau- lowna afreisde. Daarna ging het snel: 'Te Volen- dam loopt het water over de dijk, 'Zuiderzeedijk onder Katwoude doorge broken, 'Reeds straten in Edam onder veel dood vee komt aandrijven Overstromingen in Anna Paulowna, Waterland, Marken en de Zaan- streek, maar ook langs de Veluwerand waar de Zuiderzeedijken het op diverse plaatsen het begaven. De ravage in Spakenburg was enorm, het water kwam tot Amersfoort. Ook de omgeving van Kampen kwam blank te staan. Zelfs bij Rotterdam waren dijkbraken. De dijken langs de Zuiderzee - en Waddenkust van Friesland en Groningen die het niet begaven liepen wel zware schade op. De Helderse zeedijk raakte eveneens zwaar beschadigd, maar hield het gelukkig. Wel sloeg er veel water over de dijk waardoor de straatjes van Oud Den Helder vol water kwamen te staan. Men sprak terecht van een nationale ramp. Zo'n 14.000 ha land stond onder water. Een twintigtal mensen was verdronken, alsmede vele dui zenden stuks vee. Duizenden mensen moesten elders worden onderge bracht. De hulpverlening kwam moei zaam op gang. Een groot voordeel was wel dat er vanwege de Eerste Wereldoorlog militairen gemobili seerd waren in de Stelling Amsterdam en Den Helder. Over de ramp in Waterland en de Zaanstreek is een boek verschenen getiteld 'De waterwolf in Waterland'. In dit fraai geïllustreerde boek (205 bladzijden) geeft Diederik Aten een gedetailleerd overzicht van de gebeur tenissen. Hij beschrijft de oorzaken van de ramp, de hulpverlening, het dijkherstel en drooglegging van het overstroomde gebied. Daarna komt de schadevergoeding aan de orde en tenslotte de 'schuldvraag'. Het tweede gedeelte van dit boek is verzorgd door Frouke Wieringa. Zij geeft een knap overzicht van jeugd boeken en romans voor volwassenen die over deze ramp verschenen zijn. Deze 31e uitgave van de Vrienden van de Hondsbossche, Kring voor Noord Hollandse Waterstaatsgeschiedenis (2014) bevat tenslotte een kleurrijke heruitgave van het in 1917 door Ter Wee's theehandel in Zaandam uitge brachte plakplaatjesalbum over deze watersnood. In dit decembernummer 'Levend Ver leden' proberen wij aandacht te geven van de bijna dijkdoorbraak van de Helderse zeedijk en de inundatie van de naburige Anna Paulownapolder. Bij de hulpverlening in deze polder heeft Den Helder een belangrijke rol gespeeld. TOELICHTING Spoorlijnen Pal der grens Hg 9B9R Ondengeloopen - Hl Polders Plaats der doorbraak Het Koegras IER1N6EN Avondblad De Telegraaf, maandag 17 januari 1916. lui iuinen Oosttrfa cfe Koói H/pof/tvx VCV/JC Wteringe, 2

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 2