Het rapport Faber Uit het rapport van de tijdelijk inspec teur die de hulpverlening en scha devergoeding voor de 'Algemeene Vereenigde Commissie' moest regelen blijkt dat het onderbrengen en de ver zorging van de talrijke vluchtelingen al grotendeels geschied was op het moment dat hij zijn werk begon. In feite heeft ir. Faber zich vooral bezig gehouden met de 'schadestaten' van de slachtoffers, waarbij hij vooral geprobeerd heeft 'gelijkheid in de tege moetkomingen' te verkrijgen. Uit het financieel overzicht blijkt dat aan scha devergoedingen in de Anna Paulowna- polder tenslotte in totaal 185.938,- is uitgekeerd; dat is gemiddeld 270,- per getroffen woning. Met Broek in Waterland 200.595,-) en Landsmeer 194.115,-) behoorde de gemeente Anna Paulowna overi gens wel tot de gemeenten met het hoogst uitgekeerde schadebedrag in de provincie. Volgens Faber behoorde de Anna Paulownapolder met het Water land tot de zwaarst getroffen gebieden. In de meeste gebieden was het water 'dadelijk na den stormvloed weer afge vloeid'. Hier echter was dat anders; 'de zeestanden waren hoger dan het peil van het maaiveld en vóór alles moest het instroomen van het vloedwater worden gekeerd'. Ook was men hier meer dan elders bevreesd voor 'scha- delijke nawerking, omdat het zoutge halte van het water hoog was en vele malen dat van het andere gebied over trof. Tenslotte had 'de zware golfslag, vooral in den Oostpolder, héél wat kapitale boerenplaatsen en nog meer arbeiderswoningen totaal verwoest'. 'Zijn regenbakken waren al lek' In het gemeentearchief zijn nog een aantal afschriften van brieven bewaard gebleven van mensen die hun beklag deden over het Waters noodcomité bij de Commissaris van de Koningin of leden van de Provin ciale Staten. Hoewel de burgemeester als voorzitter van de commissie een enkele maal toegeeft zich te hebben vergist, houdt hij meestal voet bij stuk: "is niet zo getroffen of hij kan die schade wel dragen'.of zijn regenbakken waren al lek zijn huisdeuren waren al slecht Hoewel er zeker lieden geweest zullen zijn die van de situatie probeerden te profiteren, vraagt men zich in een aantal gevallen wel af hoe juist de beslissing van de commissie was. Dat betrokkene 'de schade wel kan dragen' kunnen wij nu wel geen juist argument vinden, maar dat was nu eenmaal een uitgangspunt bij de Alge- meene Vereenigde Commissie. Maar wat te denken van de schadetoeken- ning aan de agent van politie C. Hartog: fornuis 7,- (i.p.v. 25,-). Twee kasten 20,- (i.p.v. 40,-) enz. Inderdaad het fornuis, de kasten, de vloerbedekking, het was alles niet nieuw meer toen het in het water verdween, maar een en ander moest nu wél nieuw aangeschaft worden. Hoewel, er was een levendige handel in tweedehands meubilair. Politieagent Hartog kreeg de helft van wat hij vroeg: 93,50 i.p.v. 187,- aan meubilair en 76,- i.p.v. 154,- voor de overige schade aan zijn woning. Veelzeggend is ook de volgende zin uit een brieve van Wijdenes Spaans aan de secretaris van de commissie, de predikant Huizinga: "Ik geloof dat Uwe politiek van afwachten tot mijn heer De Wit murw begint te worden, wel een zeer goede is". (GA/AP, dossier watersnood) 'Ontevredenen zijn er altijd' Dat de heer Faber niets ontging blijkt nog uit de volgende zinsnede uit zijn brief van 16 oktober: "Bij Cornelis v.d. Panne staat op het adres (met de vele handtekeningen) "afgewezen", terwijl hij op de lijsten met 16,- voorkomt". Cornelis v.d. Panne was een smidsknecht uit wijk F die zijn handtekening gezet had op het verzoekschrift (adres) van 1 sep tember, waarbij 45 merendeels aan de Kleine Sluis woonachtige ambachts lieden en kleine winkeliers om (méér) schadevergoeding vroegen. De heer Faber wijst er in zijn brief nogmaals op dat de Commissaris van de Konin gin in een brief van 22 augustus erop gewezen heeft 'dat in zeer urgente gevallen de aanspraken van die per sonen in behandeling kunnen worden genomen ten aanzien van wie een verzuim is gepleegd, of die door zeer bijzondere omstandigheden niet in staat zijn geweest zich bij Uwe Com missie op te geven'. En hij vervolgt met de mededeling dat hij 'voor de meeste personen die thans voor hulp in aanmerking wor den gebracht niet te zien dat de door den Commissaris gestelde voorwaar den aanwezig zijn'. De metselstenen worden afgebikt voor hergebruik. Het herstel kan beginnen. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) 26

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 26