De 'Drie Molens' "Langs de Kerkweg, in de richting van de Molens, is vrijwel alles nog water. Aan de Molens is het wel zeer bedroevend Van de vijf huizen met 7 woningen, welke daar tegen de Wie- ringerwaarderdijk stonden, liggen er drie, met 5 woningen, geheel aan den grond. Ook de nog tot Anna Paulowna behoorende woning van den heer A. de Graaf, benevens café, woning en schuur van den heer A. Keuris Azn lig gen geheel aan den grond. Van café en woning staat alleen het dak nog recht, rustend aan de achterzijde op de pui- nen, aan de voorzijde op het zich daar bevindende hek Van het wacht huisje van den tram is bij de halte Kerkweg slechts de steenen voeting blijven staan. Het huisje zelf is weg De werkmanshuizen hebben erg geleden "De plaats van den heer P. Kaan schijnt niet veel geleden te hebben. Het werk manshuis met 2 woningen, daarbij behoorende, echter weer zéér veel Van de boerenplaats toebehorende aan den heer R. Waiboer zal de schade waarschijnlijk nogal meevallen. Van het werkmanshuis van dezelfde, ook hier weer met twee woningen, staat nog slechts een stuk tusschenmuur en enkele stukken binnenwand. Van de buitenzijde is alles weg De boerenplaats van den heer C. Rezelman heeft weer niet veel gele den. Het werkmanshuis met 2 wonin gen van dezelfde, ligt geheel onder water. Op de hoek der Kruisweg weer twee woningen, aan iedere zijde der weg één, geheel aan den grond Ruim honderd meter verder de Ach terweg in (staat) eene arbeiderswoning bewoond door J. Keppel, waarvan slechts één hoekmuur van nog geen meter hoogte is blijven staan. Wij maten hier de hoogte, tot waar zich de drift in de boomen had vastgezet. Dit was tot ruim 2.30 m. boven de grond. Een daarnaast staande dubbele woning trof hetzelfde lot als de vorige". "Langs deze weg (de Achterweg) is slechts weinig gespaard gebleven, het meerendeel der huizen ligt geheel of grotendeels in puin". De boerenplaatsen Uiteraard waren ook een aantal boer derijen zeer ernstig beschadigd of zelfs onherstelbaar vernield. Terwijl de 'Willemshoeve' aan de Lotweg 'betrekkelijk weinig' geleden had, lagen 'van de ernaast staande boeren plaats 'Pheenix'.alle muren eruit en leed ook het binnenwerk groote schade'. Van de plaats 'Zeldenrust' waren ook 'alle muren weg', terwijl van de 'Florishoeve' alle muren van het achterhuis waren ingevallen en het voorhuis aan de zuidzijde 'een groote bres' vertoonde. 'Van de boerenplaats van den heer J. Kaan zijn alle muren ingestort. Ook de daaropvolgende boerenplaats van den heer P. de Graaf is bijzonder gehavend'. Ook van de boerderij van Jb. Kaan 'zijn bijna alle muren en wanden ingestort of weggeslagen, evenals van de 'Johanna Hoeve' van C. Blaauboer. Bijna nog ongerept staat de villa 'Oosterwijk' van den heer Geertzema. Recht daartegenover de boerenwo ning bewoond door J. Bood. Ook deze is niet bijzonder beschadigd'. Tweede bezoek van de Koningin Op woensdag 3 mei bracht Koningin Wilhelmina een tweede bezoek aan de polder. De avond tevoren waren al een achttal paarden en enig stafperso neel gearriveerd, want het eerste deel der tocht wilde de Koningin te paard maken. Per extra trein arriveerde het koninklijk gezelschap om tien uur aan de halte Oudesluis; daarna reed men te paard via de Lagedijk naar de Kleine Sluis. Onderweg werd halt gehouden bij de familie D. Schenk in de Grasweg. 'Daar werd door Hare Majesteit naar alles onder groote belangstelling geïn formeerd en gevraagd hoe men over den toestand dacht Van Kleine Sluis ging men 'in een aldaar gereed liggende marinesloep naar Ewijcksluis'. Daar werden 'ver schillende huizen die enorm door den vloed hadden geleden bezichtigd waarna vervolgens onderlangs den Amsteldijk werd gewandeld, langs de met kracht werkende dieselmotor, daar werd even een kijkje genomen en toen werden aan het einde van den Veerweg de gereedstaande auto's bestegen "Door tal van wegen werd de Oost polder doorkruist en de toestand opgenomen en hoe troosteloos en treurig was het wat we daar zagen. Oostpolder. Boerderij van P. de Graaf aan de Lotweg, Anna Paulowna. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) 23

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 23