Reparatie van de doorbraak in de Amsteldijk. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) Leegpompen van de Oostpolder door de stoomzandzuiger 'Gouda'. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) Halte 'Drie Molens'. Links de woning van Arie de Graaf en rechts het café en de boet van Arie Keuris. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) toen de volle stroom nog door het gat heen bulderde, en er soms een hevige wind stond, toen was het meermalen gebeurd, dat hij driehonderd meter om moest varen, om eenigszins uit den felsten stroom te geraken. Bovendien moest hij dan op flinken afstand van het gat landen, wilde hij niet worden meegetrokken". Pas op 8 april 1916 is het gat in de Amsteldijk gedicht en kon met de bemaling van de Oostpolder worden begonnen. Ravage in de Oostpolder Een rondrit per fiets op dinsdag 25 april deed de reeds gedeeltelijk droog gemalen Oostpolder levert een treu rige aanblik op. Vooral de arbeiders huisjes zijn vaak onherstelbaar ver nield. De verslaggever van de 'Schager Courant' die zijn tocht in de Knees- weg begon noteerde ondermeer: "De eerste boerenplaats, die van de heer Stammes was er nog betrekkelijk goed afgekomen. Van de daaropvolgende werkmanswoning was nagenoeg het geheele achterhuis weggeslagen. Ook de plaats van den heer Metzelaar zal, wat de schade betreft, nogal meeval len Even daar voorbij een geheel ingestort werkmanshuis van twee woningen. Treurig staken daar twee kachels, rood van de roest, boven de puinhopen uit. Weer iets verder en aan dezelfde kant van de weg, tegen over de hoeve 'Oostbroek', alweder een zwaar gehavend werkmanshuis van twee woningen. Drievierde van de muren zijn ingestort, maar 't staat nog en heeft nog het model van een huis. De hoeve 'Oostbroek' heeft schijnbaar niet veel geleden. De volgende boerenwoning, behoor- ende aan de heer C. Geerligs, mist bijna de geheele zuidwestelijke muur. Overi gens lijkt het hiermee nogal te gaan. Op een 500 meter afstand van den Kerkweg staat weder een werkmanswoning voor twee gezinnen. Van de muren staat hier bijkans niets meer overeind. Daar schuin tegenover, alweer een geheel ingestorte woning 22

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 22