schillende huizen was men daar dan ook reeds weer bezig den boel weer wat op te knappen. Meerdere malen ook reeds bewoond. Wij namen ook eens een kijkje achter de huizen aan zgn. Onderbuurt te Kleine Sluis. Ook daar is de toestand al zeer treurig. De achtermuren van verschillende woningen zijn daar namelijk alle ingeslagen. Vooral met de zgn. kazerne is het al bijzonder treurig gesteld. Van de zes-woningen- lange-huis is over de geheele lengte de achtermuur weg en de inboedeltjes der bewoners (alle arme stakkers) zijn door de golven dooreen geranseld, zóó, dat er slechts weinig van over bleef..." ('Schager Courant', 23 maart). De 'Helderse Courant' van 14 maart bevat een kort bericht over de hervat ting van het onderwijs te Kleine Sluis daags te voren met 60 van de 224 leerlingen die vóór de overstroming de school bezochten. De 'Helderse Courant' van een week later, dinsdag 21 maart, vermeldt onder meer: "Het dorp Kleine Sluis wordt langzamerhand weer bevolkt, terwijl anderen nog bezig zijn de woningen re reinigen. Hierbij valt heel wat te doen. Alle vloeren zijn bedekt met eene dikke laag zwart en stinkend slib, dat met schoppen wordt weggeschept. Iemand, bij wien de tuindeuren waren opengeslagen, vond in zijne kamer een partij kaaskop pen, rapen, heesters en stukken hout. Geruimen tijd hebben deze voorwer pen bij hem huisgehouden, waarvan duidelijke sporen zijn achtergebleven aan behangsel en houtwerk". Spoorbuurt "De erven aan de Spoorbuurt staan bijna alle droog. Echter zijn vele zonder laarzen niet te bereiken, wijl den weg nog op 4 of 5 plaatsen onder water staat. Over een paar dagen zal echter ook hier alles wel begaanbaar zijn. De 'Vlas- en Korenbeurs' en het café van Eekeren zijn vanuit het station weer droogvoets te berei ken. Achter de Roomsche kerk bij de Spoorbuurt is het water ook wel zakkende, doch het gaat langzamer. Men wijt dit aan een duiker onder de Molenvaart door, welke nog steeds niet is opgehaald." ('Schager Cou rant', 23 maart). Een bruinvis in de Oostpolder "Dat er allerlei zeedieren zich in den polder zouden vestigen, was buiten twijfel, maar dat ook een bruin- visch aldaar zijne duikelingen zou vertoonen, daaraan hadden we niet gedacht. Toch bevindt er zich één in den Oostpolder". ('Schager Courant', 7 maart). Terwijl de Westpolder weer bijna helemaal droog was - 'per fiets kan men reeds door den Stoomweg, den Meerweg en den Kleiweg' - stond de Oostpolder nog grotendeels onder water. Hoewel het reusachtige gat in de Amsteldijk nog niet voldoende hersteld is, komt er door de lage stand van het Zuiderzeewater echter geen vloedwater meer naar binnen. Van daar dat men ook in de Oostpolder het overstromingswater probeert te verwijderen. "Bij den watermolen in den 'Oost hoek' wordt door de sluis reeds flink gespuid", aldus de 'Helderse Courant' van dinsdag 2 maart. 'Men heeft nl. in de kade van den boezem van den Wieringerwaard drie gaten gestoken. Daardoor stroomt het water uit den Oostpolder in genoemden boezem en vervolgens in de zee'. Doorbraak van de Amsteldijk De redacteur van de 'Schager Cou rant' die zich persoonlijk van de vor deringen van de werkzaamheden aan de Amsteldijk op de hoogte gesteld had, schrijft in zijn uitvoerig verslag in de krant van 15 maart o.a.: "Bij het gat is het een en al bedrijvig heid. Het was bij het begin van de vloed, toen wij daar aankwamen. De basaltsteenen bestorting die bovenop de zinkstukken was aangebracht, stak nog een flink stuk boven het zeewa ter uit. Eene kraag van rijshout, ter breedte van ongeveer 50 a 60 meter aangebracht, waarover een zandzuiger bezig was zijnen inhoud uit te storten Indien wij het beslist hadden gewild, dan zouden wij te voet de overzijde hebben kunnen bereiken, maar de heer C.F. Siewers, die, nu de binnen- visscherij (uitgezonderd die op aal) geheel is vernietigd, reeds vanaf het begin de functie van veerman over de doorbraak waarneemt, bracht ons bereidwillig naar de overzijde. Onderwijl hij naar de andere kant roeide, vertelde Siewers mij dat het nu wel te doen was, de laatste dagen. Kalm weer en weinig stroom. Maar de eerste weken na de doorbraak, De R.K. kerk bij de Spoorbuurt te Anna Paulowna. (Beeldbank Museum Anna Paulowna) 21

Levend Verleden - Den Helder | 2015 | | pagina 21